Ознака: концерт

Сцена

„Засекогаш во срцата“: Музика и емоции во чест на Тоше и Аки

Со два концерти, заради големиот интерес и рекордна продажба на картите за само час и половина, вчера и завчера во Центарот за култура од Битола го одржа традиционалниот музички проект […]

Култура

Филхармонија за Филхармонија

Музичари од оркестарот на Филхармонија в четврток во 20 часот ќе одржат камерен концерт во големата сала, насловен „Филхармонија за Филхармонија“ на кој ќе бидат изведени дела од македонскиот  композитор […]

Сцена

Пред точно 13 години, Тоше го одржа својот последен концерт

11 дена по концертот, односно утрото на 16 октомври Тоше во сообраќајна несреќа кај Нова Градишка, во Хрватска го загуби животот. Пред точно 13 години, на денешен ден, односно на […]

Култура

„Шпански танц“ на нашата Филхармонија

„Шпански танц“ е насловен концертот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток (1 октомври) во 20 часот, на кој ќе бидат изведени Барокни варијации „Пасчакона“ од македонскиот композитор Благој […]

Вести

ДПИ: Протоколите за заштита од ковид-19 биле прекршени на концертот на Петар Грашо во Битола

Државниот пазарен инспекторат констатирал дека протоколите за заштита од ковид-19 биле прекршени на концертот на Петар Грашо во Битола, Хераклеа и најавува соодветен поднесок до организаторот на концертот. -Првичниот записник […]

Вести

ФИЛИПЧЕ ПОБАРА ДА СЕ КАЗНИ ОРГАНИЗАТОРОТ НА КОНЦЕРОТ НА ПЕТАР ГРАШО ВО ХЕРАКЛЕА ШТО МИНА БЕЗ МАСКИ И ДИСТАНЦА

На концерот на хрватската ѕвезда Петар Грашо во четвртокот, античкиот локалитет Хераклеа во Битола беше преполн, не се одржуваше дистанца, а голем број од присутните не носеа маски. (Фото: Фејсбук) […]

Сцена

Откажан настапот на Јоксимовиќ на Охридско лето: Нема да судиме кој сакаше да не омаловажи

Настапот на Жељко Јоксимовиќ кој деновиве предизвика низа реакции во јавноста беше дел од работната верзија на програмата на Охридско лето. Како Национална установа официјалната програма ја соопштуваме на прес […]