Ознака: коприва

Здравје

Со чај од коприва против анемија, воспаление и настинка

Чајот од коприва е популарен ширум светот затоа што изобилува со голема количина на витамини, минерали и хлорофил кои го зајакнуваат имунитетот и помагаат во лекувањето на различни болести, настинка […]

Здравје

Копривата и нејзините дејства: Билкар објаснува како правилно се користи – против анемија, проблеми со простата, јакнење на косата…

Ова растение има многубројни поволни дејства, но не е сеедно како го користите. Моментално е сезона на берење коприви, а билкарот Момчило Антониевиќ ги раскажал сите детали за нејзината подготовка, […]

Кулинарство

РЕЦЕПТИ ЗА ЈАДЕЊА ОД КОПРИВА: ПОЛНИ СО ЖЕЛЕЗО ДОВОЛНО ЗА ЦЕЛОТО ТЕЛО

Копривата е многу здрава, а освен како чај и додаток во исхраната, таа може да биде и добра основа за здрав и комплетно нутритивен оброк. Во продолжение ви откриваме три […]

Живот

Сакате да се ослободите од акните?Пијте го овој чај?

Акните- бубулици, митесери, гнојници и цисти, настануваат кога мртвите клетки од кожата ги затворат порите, кога постои вишок на себум или кожата е мошне мрсна или кога бактериите предизвикаат запаление. […]

Живот

Подобрете ја крвната слика со оваа билка!

Листовите од свежата коприва изобилуваат со витамините Ц, А, Б2 и К, каротен и пантотенска киселина, калциум, фосфор и железо. Со еден збор, во нив се крие вистински провитамински концентрат.Копривата […]