Ознака: коронавирус

Вести

Трамп: Коронавирусот ќе попушти до април „поради жештините“

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека коронавирусот, тешко заразно респираторно заболување од кое досега починаа над 900 лица, претежно во Кина, ќе попушти „до април, поради жештините“. Во обраќање […]

Занимливости

Коронавирус свадба: Младоженци се вратиле од Кина, вака ги натераа гостите да дојдат на веселба

Џозеф Ју и Канг Тинг од Сингапур решиле да се почастат со патување низ Кина неколку дена пред свадбата. Но, поради коронавирусот, голем дел од гостите биле загрижени и во […]

Вести

МНР: Тројца Македонци се на крузерот кој е под карантин поради коронавирусот

Според последните информации добиени од министерството за надворешни работи на Јапонија, потврдено е присуство на тројца наши државјани на бродот кој е задржан близу Јокохама, Јапонија. Причина за задржување на […]

Вести

СЗО контра Кина: Нема ефикасни лекови против коронавирус

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги негираше медиумските извештаи за тоа дека се пронајдени лекови кои претставуваат пресврт во лекувањето на луѓе заразени со коронавирус. Кинески телевизии соопштија дека истражувачки […]

Вести

Коронавирусот ја спасил од силување: Девојка со кашлање го избркала напаѓачот

Кинескиња со кашлање избркала маж, кој сакал да ја силува. Таа му кажала дека само што се вратила од кинескиот град Вухан, по што силувачот избегал. Осомничениот, идентификуван од полицијата […]

Вести

Над 20.000 заразени од коронаворусот, во Кина веќе починаа 425 лица

Кинеските здравствени власти ги издадоа најновите податоците за бројот на заразени и починати од коронавирусот од градот Вухан, од што се дознава дека во последните 24 часа се откриени 3.235 […]

Живот

Ова се најчестите заблуди за коронавирусот!

Ви ги претставуваме некои од најчестите дезинформации кои се шират за овој вирус кој моментално “владее“ со светот. Досега од коронавирусот починале 305 луѓе ширум светот, а за жал истиот […]