Ознака: кромид

Кулинарство

Направете рижото со печурки и кромид, дури и почетниците можат да го подготват!

Рижото е секогаш добар избор за посни денови, и вака се подготвува! Доколку ви треба добар рецепт за пост на вода, комбинирајте заситена и здрава храна како што се печурки! […]

Здравје

Многумина не знаат колку младиот кромид е здрав: „Бомба“ за имунитет, ги зајакнува коските, но една група на луѓе не смее да го јаде!

Пролетта се приближува и тезгите на маркетите се веќе полни со младиот кромид! Оваа скромна, вкусна храна е многу ефтина и ќе ве изненади со сè што прави за здравјето […]

Живот

Истражувањето покажало: Зошто лицата кои прележале Ковид-19 не можат да јадат кромид?

Многу лица кои имале коронавирус, привремено го губат сетилото за вкус и мирис. Додека закрепнуваат, обично се враќаат сетилата, но некои откриваат дека намирниците потоа имаат поинаков мирис, но и […]

Занимливости

Исечкала кромид и го ставила покрај кревет во текот на ноќта – кога се разбудила, имала што да забележи…

Без оглед на непријатниот мирис и солзите во очите, кромидот е една од најделотворните намирници на светот, согласни се експертите. Кромидот нуди неверојатни здравствени предности, толку големи и потребни за […]

Здравје

Цвеклото, пиперките, кромидот конзумирајте ги свежи

Некои намирници e најдобро да се консумираат сирови, свежи, зашто при обработката и готвењето може да изгубат од својствата корисни за нашето здравје. – Вареното цвекло губи 25 отсто од […]