Ознака: локални избори

Вести

Благодарност за поддршката во првиот круг, одиме на победа во вториот круг за модерна и развиена Гази Баба

Кандидатот за градоначалник на општина Гази Баба од ВМРО-ДПМНЕ, Тони Трајковски, упати благодарност до сите жители кои го дадоа својот глас за избор на членови во Советот на општината и […]

Вести

Втор круг ќе има во 35 општини

На 29-ти октомври треба да се гласа за избор на градоначалник во останатите 35 општини кои не добија градоначалници во првиот круг од локалните избори одржани на 15-ти октомври.Во вториот […]

Вести

ДИК: Излезноста на изборите до 17 часот 49,14 проценти

Излезноста на гласањето до 17 часот на територија на Република Македонија според податоците што ги објави ДИК изнесува 49,14 проценти.На територија на Град Скопје излезноста е 50,58 проценти. Највисока излезност […]

Вести

Груевски: Граѓаните со својот глас ја заштитија демократијата, нерегуларностите и незаконитостите од целиот изминат период беа присутни и денеска

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски заедно со сопругата Боркица денес го оствари своето право на глас.-Сакам во оваа прилика да им се заблагодарам на сите граѓани кои денес излегоа да […]

Локална самоуправа

Изборите во Штип и Пробиштип течат мирно

Мирно и без проблеми течат Локалните избори 2017 година на 80-те избирачки места, информира претседателката на ОИК-Штип, Сенка Андреева.Според претседателите на избирачките одбори излезноста во Штип до 14 часот се […]

Вести

ДИК: Сите неправилности се отстранети, гласањето тече без прекин

Излезеноста до 13 часот според податоците добиени од општинските изборни комисии (ОИК) на територија на РМ изнесува 27,11 проценти. На ниво на Град Скопје е 29,17 проценти, соопшти на денешната […]

Вести

Излезноста до 13 часот 27,11 проценти

Излезноста на гласањето на ниво на Република Македонија на денешните избори до 13 часот според податоците што ги соопшти Државната изборна комисија изнесува 27,11 проценти.Во Скопје, како што соопшти портпаролката […]