Ознака: лук

Кулинарство

Одлична идеја: Крцкав леб полнет со кашкавал и лук

Покрај состојките предложени во овој рецепт, можете сами да изберете и да додадете намирници што ги сакате Совршена комбинација на наједноставните состојки ќе ви овозможи вкусна вечера без многу напор. […]

Здравје

АКО ИМАТЕ ХЕРПЕС, ЈАДЕТЕ ЛУК И ЈОГУРТ, А ОВАА ХРАНА ТРЕБА ДА ЈА ИЗБЕГНУВАТЕ!

„Досадната“ појава на кожата на усните може да се олесни со правилна исхрана. Вирусот херпес симплекс е присутен кај 95% од луѓето и бројот на „среќници“ кои никогаш немале херпес […]

Занимливости

Само ги протрил прстите со лук – цел свет е воодушевен од трикот со кој ги одвоил белките од жолчките

Калум Греј на ТикТок споделил видео во кое тој покажува трик кој многу често го применува – со помош на лук ги одвојува жолчките и белките за секунда. Имено, на […]

Кулинарство

Идеален рецепт за зимските денови: Запечен кремаст компир со сланина – за целото семејство

Млекото и павлаката даваат сочност, ловоровиот лист, мајчината душица и лукчето даваат арома, а крцкавиот слој на пармезанот над компирите е неодолив. Оваа смеса од компири е идеално зимско јадење, […]