Ознака: месечина

Занимливости

Оваа година не очекува редок небесен феномен

Астрономите известуваат за уште една ретка сина Месечина која ќе го осветли нашето небо вечерта на 31 октомври. 12-те месеци од годината имаат должини што повеќе или помалку се базираат […]

Контроверзни фајлови

Летачки објекти снимени на Месечината, март 2020 (видео)

Летачки објекти снимени на Месечината, март 2020 (видео) Летачки објекти снимени на Месечината, март 2020 Летачки објекти снимени на Месечината, март 2020 Gepostet von Puls24.mk am Samstag, 4. April 2020 […]

Издвојуваме

НАСА го одбира теренското возило за Месечината

НАСА објави дека е во потрага по план, концепт и конструктор за теренско возило што ќе биде испратено на Месечината. „Вселенската агенција е во потрага по концепт за роботски движечки […]

Контроверзни фајлови

Нил Армстронг: Ни наредија да се тргнеме од Месечината

Звучи како научно-фантастично сценарио на филм за НАСА, астронаути и вонземјани на Месечината. Меѓутоа, според многу извештаи и наводни транскрипти помеѓу командниот центар и астронаутите на „Аполо“ на Месечината, човештвото […]

Технологија

НАСА најави објава на големо откритие

НАСА објави дека ќе одржи прес конференција на 26 септември, каде ќе ги презентира новите откритија фатени со телескопот Хабл на ледената месечина на Јупитер, Европа.Астрономите ќе ги презентираат резултатите […]

Вести

Земјотресите често се случуваат кога Месечината е…

Земјотресите често се случуваат кога има полна или млада Месечина, оценија научниците во студијата објавена во новиот број на списанието „Нејчер џиосајенс“.Јапонски научници го истражуваа влијанието на плимата на сеизмичките […]

Занимливости

ПРОРОШТВОТО ОД КОЕ СЕ ПЛАШАТ СИТЕ: Еве што морате да направите во ПЕТОК, за да се спасите од ХОРОРОТ кој доаѓа

Крајот на светот пристигнува на 29. јули 2016 година, се наведува во многубројни теории на заговор и пророштва. Теротичарите на заговорите се опседнати со крајот на светот и цивилизацијата, но […]

Фото

Што е месечина а што салама?

Пред интернет заедницата се најде една необична задача: да ја пронајдете Месечината помеѓу саламите…Твитерџијата Теракубо Маширо од Јапонија, осмислил игра во време на полн месец во текот на летната долгодневница, […]

Занимливости

Внатрешноста на Месечината е составена од вода?!

Прашањето за постоењето на вода на Месечината е актуелно со децении наназад. Пред десет години теоријата беше официјално отфрлена. Новите податоци добиени преку инфрацрвена и неутронска спектроскопија, се на пат […]

Занимливости

Испливала вистината – Американците сакале да ја бомбардираат месечината

Во тајниот проект чии детали неодамна беа откриени, САД планирале да фрлат нуклеарна бомба на Месечината во 50-тите години на минатиот век, за да ја демонстрираат својата сила за време […]