Ознака: Миле Бошњаковски

Македонија

Бошњаковски – генерален секретар во Кабинетот на Пендаровски

Денес на прес-конференција во Владата Миле Бошњаковски соопшти дека ова е негов последeн прес во својство на владин портпарол и дека заминува да ја извршува функцијата генерален секретар во Кабинетот на […]

Македонија

Бошњаковски: Владата не коментира судски одлуки, а сѐ што е утврдено во Законот треба да се почитува

По настанот во Охрид кога на Самоиловата тврдина беше поставено големо албанско знаме од страна на фолклорна група за што беше изречена и судска казна, денес владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека […]

Македонија

Бошњаковски: Членот 11 од Законот за помилување е избришан

Како што изјави денес владиниот портпарол Миле Бошњаковски, претседателот Ѓорге Иванов не може да даде помилување на осудени за 27 април, бидејќи така би ги прекршил Уставот и законот. -Постојат […]

Македонија

Нема никаква политичка и популистичка интенција во преименувањето на стадионот, тврди Бошњаковски

Денес портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски изјави дека преименувањето на стадионот “Филип Втори“ во национална арена “Тоше Проески“ е направено на предлог на Владата, што е усогласено со семејството Проески. […]

Македонија

Секогаш сме го осудувале говорот на омраза, рече Бошњаковски

На денешната прес-конференција  владиниот портпарол Миле Бошњаковски изјави дека Владата апсолутно го осудува секој говор на омраза во Република Северна Македонија, без разлика дали е искажан на социјални медиуми, на трибини, […]

Македонија

Бошњаковски: Не треба да се бара продажба на „Мерцедесот“, тој е потребен за судските постапки

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција наведе дека од 20 амбулантни возила за Брза помош кои ќе ги добие Министерството за здравство, 12 ќе бидат целосно нови и купени […]

Вести Македонија

Одлуката за притворот за Моника Ристеска е престрога, реакција на портпаролот на Владата

По фејсбук – статусите на Борјан Јовановски дека во знак на протест ќе пуши џоинт пред ОЈО и Моника Ристеска дека е во 30-дневен притвор се јави и Миле Бошњаковски, […]

Вести Македонија

ДИК ќе мора да интервенира во Избирачкиот список, вели Бошњаковски

Денес владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со прочистувањето на Избирачкиот список изјави дека се наследени повеќе проблеми и дека надлежните институции треба соодветно да ги адресираат и решаваат. На […]