Ознака: НАТО

Вести

Средба на Јолевски со делегација на Парламентарното собрание на НАТО

Република Македонија останува целосно подготвена и посветена кон својата стратегиска цел – полноправно членство во НАТО алијансата, истакнал министерот за одбрана на Република Македонија на денешната средба со делегацијата на […]

Вести

Чавков оствари средба со делегација на Парламентарното собрание на НАТО

Министерот за внатрешни работи Митко Чавков денеска оствари средба со делегација на Парламентарното собрание на НАТО од Поткомитетот за трансатланска одбрана и безбедносна соработка и од Поткомитетот за демократско владеење.Како […]

Вести

Попоски оствари средба со делегација на Парламентарното Собрание на НАТО

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска имаше средба со делегација на Парламентарното Собрание на НАТО.На средбата, како што соопшти МНР, станало збор за процесот на евро-атлантските […]

Вести

Јолевски: НАТО мора да ја задржи политиката на отворени врати и по самитот во Варшава

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски денеска во Варшава, Полска учествуваше на конференцијата „Политиката на отворени врати на НАТО во Варшава и по Самитот“ организирана од страна на […]

Вести

Јолевски на конференција „Политиката на отворени врати на НАТО во Варшава и по Самитот“

Македонскиот министер за одбрана Зоран Јолевски, на покана на German Marshal Fond на Соединетите Американски Држави, денеска ќе учествува на конференцијата „Политиката на отворени врати на НАТО во Варшава и […]

Вести

Германија го обвини НАТО за агресија и поттикнување војна со Русија

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер остро го критикува НАТО за демонстрирање агресија и поттикување судир со Русија, објави весникот „Билд“.Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, […]

Колумни

Вистинската вистина

Романтичарите меѓу луѓето ќе речат дека вистината нема цена, но тоа е веќе стара, неупотреблива вистина за светот во кој живееме денес. 21-от век, ерата која според истите тие романтичари […]

Вести

Јолевски: Членството во НАТО ја зацврстува стабилноста во ЈИЕ

Интегрирањето на земјите од Западен Балкан во НАТО придонесува за зацврстување на стабилноста и просперитетот на регионот. Евроатлантските интеграции се приоритет за Република Македонија, истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски […]

Вести

Јолевски: Врвен приоритет на македонската Влада се евроатлантските интеграции

Врвен приоритет на македонската Влада се евроатлантските интеграции, а политиката на отворени врати на НАТО треба да продолжи, истакнал македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски вчера на средбата во Пентагон […]

Вести

Јолевски: Упатување покана за членство во НАТО ќе придонесе за јакнење на мерките на довербата меѓу Македонија и Грција

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски на покана на Атлантскиот совет, учествуваше на конференцијата „Иднината на проширувањето на НАТО и новите граници на европската безбедност“ на  третиот панел […]

Вести

Јолевски во посета на САД

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на работната посета на САД, вчера имал средби со сенаторот Том Котон, со поранешниот советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама генерал […]