Ознака: НАТО

Вести

Германија го обвини НАТО за агресија и поттикнување војна со Русија

Германскиот министер за надворешни работи, Франк Валтер Штајнмаер остро го критикува НАТО за демонстрирање агресија и поттикување судир со Русија, објави весникот „Билд“.Како што јавува дописникот на МИА од Берлин, […]

Колумни

Вистинската вистина

Романтичарите меѓу луѓето ќе речат дека вистината нема цена, но тоа е веќе стара, неупотреблива вистина за светот во кој живееме денес. 21-от век, ерата која според истите тие романтичари […]

Вести

Јолевски: Членството во НАТО ја зацврстува стабилноста во ЈИЕ

Интегрирањето на земјите од Западен Балкан во НАТО придонесува за зацврстување на стабилноста и просперитетот на регионот. Евроатлантските интеграции се приоритет за Република Македонија, истакна министерот за одбрана Зоран Јолевски […]

Вести

Јолевски: Врвен приоритет на македонската Влада се евроатлантските интеграции

Врвен приоритет на македонската Влада се евроатлантските интеграции, а политиката на отворени врати на НАТО треба да продолжи, истакнал македонскиот министер за одбрана, Зоран Јолевски вчера на средбата во Пентагон […]

Вести

Јолевски: Упатување покана за членство во НАТО ќе придонесе за јакнење на мерките на довербата меѓу Македонија и Грција

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски на покана на Атлантскиот совет, учествуваше на конференцијата „Иднината на проширувањето на НАТО и новите граници на европската безбедност“ на  третиот панел […]

Вести

Јолевски во посета на САД

Министерот за одбрана Зоран Јолевски во рамки на работната посета на САД, вчера имал средби со сенаторот Том Котон, со поранешниот советник за национална безбедност на претседателот Барак Обама генерал […]

Вести

Авганистанските сили нема да смеат да бараат воздушна поддршка од НАТО

Авганистанските безбедносни сили нема повеќе да смеат да ги повикуваат воздухопловите на НАТО во помош во текот на своите операции, изјави претседателот Хамид Карзаи во саботата во престолнината Кабул.„Утре ќе […]

Вести

Десет цивили убиени во напад на НАТО во источен Авганистан

Десет цивили, меѓу кои и пет деца, се убиени во среда при воздушен напад на НАТО во источен Авганистан, соопштија локалните власти.Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го осуди воздушниот напад во […]

Вести

Десетина Авганистанци загинаа во воздушен напад на НАТО

Тринаесет Авганистанци, повеќето цивил од кои жени и деца се убиени во воздушен напад на Меѓународните сили за помош за безбедност (ИСАФ) во Авганистан во источната покраина Кунар, јавува авганистанската […]

Вести

Генералот Данфорд нов командант на НАТО силите во Авганистан

Генералот Џозеф Данфорд во неделата е иемнуван за нов командант на Меѓународните безбедносни сили за помош (ИСАФ) во Авганистан, објави AFP.Генералот на морнаричката пешадија Џозеф Данфорд ја презеде функцијата командант […]