Ознака: празнување

Живот

Погрешно го славиме 8-ми март: Денот е борба за правата на жените, а не за цвеќе и бонбониери

Иако главно се одбележува со подарување на цвеќе и бонбониери, овој празник треба да нè потсети на често загрозените права на жените. Меѓународниот ден на жените, популарно наречен Осми март […]

Вести

Голем празник за македонскиот народ: Прочка е ден за проштавање и очистување од гревовите

На Прочка се изведуваат богати обичаи, како што се проштавањето (оттука и празникот го добил името), потоа амкањето, обредните огнови, богатата трпеза, гатањето за живот и среќа, обичаите за очистувањето […]

Живот

Доаѓа еден од најзначајните празници: Што треба, а што не треба да правите на Голема Богородица

Православната Црква на 28 август го празнува земниот крај на Пресвета Богородица и Нејзината смрт ја нарекува „Успение“ – раскошен термин кој во себе ги соединува сонот, блаженството, мирот, спокојството […]

Вести

Денес е Тодорова Сабота, празник на приврзаноста кон велигденскиот пост – ова мора да го направите во домот

Празник на приврзаноста кон велигденскиот пост Именден празнуваат: Тодор, Тодорка, Божидар (доаѓа од Тео-Бог и дар) Јавувањето на Св. Теодор Тирон и укажувањето на подлите намери на царот Јулијан Отстапник […]

Живот

Во недела е голем празник: На Прочка никако не заборавајте ова да го имате на трпезата за радост и добро расположение во домот

На 10 март во недела ни доаѓа големиот празник Прочка. На Прочка, според традицијата, помладиот бара прошка од постариот. Синот приоѓа кај таткото, братот кај брата си, ќерка кај мајка […]

Живот

Утре се празнува Свети Стефан, заштитник на болните, старите, сиромашните

На третиот ден од празникот Божик светата православна црква го празнува споменот на светиот архиѓакон и првомаченик Стефан. Тој е наречен првомаченик затоа што тој прв настрадал за Христовата вера. […]

Живот

Како низ светот се прославува Божиќ на 7 јануари?

Најрадосниот христијански празник се одбележува по грегоријанскиот и јулијанскиот календар, односно на 25 декември и на 7 јануари. Бројот на земјите во кои Божиќ се слави во првиот месец во […]

Вести

Православните христијани го слават Бадник

Православните христијански верници во Македонија денеска го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божик. Бадник традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести

Католиците и дел од православните го слават Раѓањето Христово – Божиќ

Католичките верници и дел од православните христијани, кои се водат според Грегоријанскиот календар денеска го одбележуваат Раѓањето Христово – Божиќ. Традиционално, во Македонија централната прослава по повод празникот се одржа […]

Живот

Прославете го Свети Никола според традицијата и обичаите да не навлечете грев на куќата и на домашните

Овој месец се слави најчестата слава во Македонија. Православните верници на 19 месецот го слават Свети Никола. Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние […]

Вести

Нашата генерација е обврзана да го зачува заветот од предците и да им го предаде на потомците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија, упати честитка до граѓаните на Република Македонија. Иванов во честитката наведува дека на […]