Ознака: рецепти

Кулинарство

Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.

Морков котлет – општи принципи и методи за готвење Морковите котлети може да се користат како сад за зеленчук или дури и главен тек. Особено им се допаѓаат оние кои […]

Кулинарство

РЕЦЕПТИ ЗА ЈАДЕЊА ОД КОПРИВА: ПОЛНИ СО ЖЕЛЕЗО ДОВОЛНО ЗА ЦЕЛОТО ТЕЛО

Копривата е многу здрава, а освен како чај и додаток во исхраната, таа може да биде и добра основа за здрав и комплетно нутритивен оброк. Во продолжение ви откриваме три […]

Кулинарство

“Голем народен готвач” од 1983 година крие 3 рецепти кои моментално ќе ви го зајакнат имунитетот

“Голем народен готвач” од 1983 година крие 3 рецепти кои моментално ќе ви го зајакнат имунитетот! Во време на пандемија на коронавирус, експертите апелираат на секој можен начин да го […]

Кулинарство

Мали трикови на големите готвачи: Со што да ги замениме јајцата во рецептите?

Што се случува кога брзате дома за да подготвите одреден оброк или десерт, но заборавате да купите некои состојки? Ако јајцата се едни од нив, не треба да се откажувате […]

Кулинарство

Домашно подготвени протеински плочки за добра форма и одлично здравје

Протеинските плочки се одличен избор за здрава ужина и одлично решение за сите оние моменти во денот кога сте надвор од домот, а чувствувате малку глад Потребни состојки: 100 грама […]

Вести

Од денеска нема да може да земете лекарства од аптека за болен роднина- лекови на рецепт само со лична карта и пасош!

Граѓаните од денеска ќе можат да добијат лек што им е препишан на рецепт од која било аптека во државата и во кој бил ден во месецот. Од денеска се […]

Вести

Фармацевтите против издавање лекови на рецепт со лична карта: „Тоа ќе создаде хаос“

Фармацевтската комора на Македонија не ја поддржува одлуката на Фондот за здравство од 1 октомври, лекови издадени на рецепт, од аптека да се подигнуваат само лична карта или со пасош. […]