Ознака: рецепти

Кулинарство

ДЕНЕС ЗА РУЧЕК: Пилешко во сос за кое сите ќе зборуваат

Кога немате време за некое комплицирано јадење, а сакате да имате вистински ручек, ова би можело да биде идеален избор. ⬇️⬇️👌 Состојки:500 – 600 гр пилешки прсти200 мл јогурт1 лажица […]

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Едноставни рецепти за посен доручек – 5 идеи

Велигденскиот пост започна денес, пост што се одржува пред најсреќниот христијански празник. Оброците секогаш треба да се планираат однапред, особено кога обрнувате внимание на исхраната, а ова особено се однесува […]

Кулинарство

Здрави слатки кои одат совршено со домашно кафе!

Ако веќе сте ја испиле чашата од омилениот пијалок, направете едно од наведените задоволства. Чиа пудинг со кафе Состојки: 1/2 чаша ладно Гранд кафе злато 1/2 чаша овесно млеко (или […]

Здравје

Не знаете што да појадувате повеќе? Ви донесуваме одлични идеи за здрав и вкусен утрински енергетски оброк!

Диететската храна генерално не е привлечна. Сепак, денес ќе споделиме со вас 7 рецепти и идеи за здрав појадок полн со протеини. Повеќето рецепти се подготвуваат за помалку од 10 […]

Нега и убавина

Неколку причини зошто да го пиете чудотворниот чај од магдонос

Иако навидум е многу едноставна билка, магдоносот е полн со витамини и минерали, без разлика дали станува збор за неговиот корен или лист. Најмногу содржи калиум, калциум и фосфор, па […]