Ознака: рецепти

Кулинарство

Сладок шарен куглоф со јогурт – мек ароматичен колач кој се приготвува без маргарин

Изненадете ги вашите најблиски со вкусен десерт кој многу лесно се приготвува! Потребни состојки: – 4 јајца – 300 гр. брашно – 2 лажици какао или 100 гр. чоколадо – […]

Кулинарство

Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.

Морков котлет – општи принципи и методи за готвење Морковите котлети може да се користат како сад за зеленчук или дури и главен тек. Особено им се допаѓаат оние кои […]

Кулинарство

РЕЦЕПТИ ЗА ЈАДЕЊА ОД КОПРИВА: ПОЛНИ СО ЖЕЛЕЗО ДОВОЛНО ЗА ЦЕЛОТО ТЕЛО

Копривата е многу здрава, а освен како чај и додаток во исхраната, таа може да биде и добра основа за здрав и комплетно нутритивен оброк. Во продолжение ви откриваме три […]

Здравје

Ги истрила рацете со кромид а ефектот е изненадувачки!

Третирањето на голем број здравствени состојби со помош на состојки кои веќе ги имате во кујната е одличен начин да се заштедат пари и да се промовира природното лекување. Кромидот […]

Кулинарство

“Голем народен готвач” од 1983 година крие 3 рецепти кои моментално ќе ви го зајакнат имунитетот

“Голем народен готвач” од 1983 година крие 3 рецепти кои моментално ќе ви го зајакнат имунитетот! Во време на пандемија на коронавирус, експертите апелираат на секој можен начин да го […]

Кулинарство

Три рецепти за брз неделен ручек што се прават во рерна

Недела е ден за одмарање, а не со часови да стоите над шпоретот и да готвите. Можете да направите вкусен, богат и здрав неделен ручек за целото семејство додека истовремено […]

Кулинарство

Мали трикови на големите готвачи: Со што да ги замениме јајцата во рецептите?

Што се случува кога брзате дома за да подготвите одреден оброк или десерт, но заборавате да купите некои состојки? Ако јајцата се едни од нив, не треба да се откажувате […]