Ознака: Скопје

Вести

Денеска средби на Хајндл со потписниците на Пржинскиот договор

Специјалниот пратеник на Германија за Македонија Јоханес Хајндл денеска повторно доаѓа во Скопје на средби со потписниците на Договорот од Пржино.Како што информираат од Германската амбасада, Хајндл, за време на […]

Вести

Прв Македонски конгрес за орална и имплантна хирургија

Во Скопје следните два дена ќе се одржи Првиот македонски конгрес за орална и имплантнa хирургија со интернационално учество, на кој учествуваат 20-ина еминентни предавачи од Италија, Словенија, Србија, Германија, […]

Живот

Ве интересира како изгледаше Скопје завчера навечер?

Дали ве интересира како изгледаше Скопје завчера навечер?  Порталот ТЗМ.МК ги има најновите и најинтересни фотки од најдобрите места во Скопје. Што мислите беше празно или имаше журка? Еве линк […]

Сцена

Марјана повторно преубава и пресекси

Марјана повторно не изненади. Нема крај на убавината кога таа настапува. Сите со нетрпение ги очекуваме нејзините настапи. Знаете дека ПУЛС24 редовно пренесува и коментира за сите нејзини настапи. Веруваме […]

Занимливости

Скопје е најдосаден град во Европа

Светскиот индекс на најиновативни градови се заснова на основните фактори како што се здравјето, богатството, популацијата или географија, пишува порталот МКД. Европската листа на најиновативни градови вбројува 1200 градови од […]

Фото

Фото: Како изгледаше плоштад „Македонија“ некогаш

Плоштадот „Македонија“ бил и ќе остане една од најзначајните знаменитости на градот Скопје. Денес него го разубавуваат многуте споменици но и многуте нови градби  и реконструираниот  изглед на старите градби. […]

Издвојуваме

Студирањето во Виена поевтино од Скопје

Според анализираните суми потребни за студирање на приватните факултети во Скопје, поевтино е да студирате во Виена отколку во Скопје. Така на Универзитетот во Виена најстар во Средна Европа студирањето […]

Издвојуваме

Какви биле свадбените обичаи во старо Скопје?

Некои од свадбарските обичаи од минатото во Македонија, се веќе изгубени. Младите денес се повеќе сакаат модерни свадби како оние на славните, кои ги имаат обичаите од Западот. Но, ајде […]