Ознака: Словенија

Балкан

Јавниот живот во Словенија од утрово е комплетно стопиран- од утре се затворат и аеродромите

Со одлука на словенечките власти како мерка во борбата против коронавирусот од утрово комплетно е стопиран целиот јавен живот во земјата. Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, затворени […]

Вести

Македонскиот ајвар се повлекува од маркетите во Словенија, се сомневаат дека има штетни материи

Словенечката Управа за безбедност на храната од страна на синџирот маркети Шпар, била известена дека од продажба повлекуваат ајвар произведен во Македонија, поради присуство на недозволени материи. Како што јави […]

Вести

Корона вирусот се шири рапидно и во Словенија и Грција!

Се зголемува бројот на заразени лица со новиот коронавирус во Словенија. Дел од ново заразените се вработени во Универзитетскиот клинички центар во Љубљана. Најмногу се вработени на Клиниката за гинекологија. Забранети […]

Балкан

Словенија ја затвора границата кон Италија

Словенија по примерот на Австрија, поради коронавирусот ја затвора границата кон соседна Италија, јави дописникот на МИА од Љубљана. Ова вечерва го најави премиерот во оставка Марјан Шарец. Границата се […]

Балкан

Словенија ги повика своите граѓани да бидат внимателни кога патуваат во Италија

Министерството за надворешни работи на Словенија, преку соопштение апелира до своите граѓани да бидат многу внимателни кога патуваат во Италија поради ширењето на коронавирусот. Како што јави дописникот на МИА […]

Вести Македонија

Претседателот Пендаровски во официјална посета на Словенија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска и утре ќе престојува во Република Словенија. За време на официјалната посета, тој ќе се сретне со својот словенечки колега Борут Пахор. […]

Балкан

Град со големина на портокал ја погоди Словенија

Синоќа невреме проследено со град со големина на портокал ги погодил  јужните делови на Словенија и предизвикал значителни материјални штети. Словенечкиот Национален центар за вонредни состојби соопштил дека најголема штета невремето […]

Балкан

Словенија во војна против маснотиите во храната

По истекот на едногодишниот преоден период во Словенија, денеска стапи во сила Правилникот со кој содржината на трансмасни киселини во прехранбените производи се намалува на најмногу два грама од вкупната […]

Живот

Најмногу бракови склучени во Литванија, најмалку во Словенија

Најмногу склучени бракови во Европа се во Литванија, а најмалку во Словенија, говорат податоците на Европската статистичка агенција објавени денеска, на денот кога во голем дел од светот се одбележува […]

Вести

Словенија ќе го ратификува Пристапниот протокол за Македонија во НАТО

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по […]