Ознака: Словенија

Балкан

Во Словенија забрана за движење меѓу општините на запад во државата

Владата на Словенија донесе одлука за забрана за движење меѓу општините во регионот на западот од земјата и по Божик. Претходната дозвола за движење во тој дел на Словенија беше […]

Вести

Словенија е на прво место во светот според бројот на умрени од ковид-19 на еден милион жители: Бугарија е втора! Македонија е зад нив!

Според меѓународните статистикчки податоци, Словенија е една од земјите што се најпогодени од епидемијата со ковид-19. Покрај тоа, во однос на дневниот број на смртни случаи, Словенија е на самиот […]

Вести

Словенија ја продолжува состојбата на епидемија до 17 декември

Словенечката Влада вчера донесе декрет да ја продолжи прогласената состојба на епидемија на Ковид-19 за уште 30 дена, односно до 17 декември, бидејќи бројот на заразени и хоспитализирани од коронавирус […]

Балкан

Ковид-19 во Словенија: Починаа 25 луѓе, 1.342 новозаболени

Во Словенија, денеска се потврдени 1.342 нови случаи на заразени со коронавирус, по направени 4.807 тестови, а 25 лица починаа, објави словенечката Влада. Со тоа, вкупниот број на потврдени инфекции […]

Балкан

Во Словенија во последното деноноќие има 1663 новозаразени од коронавирусот

Во Словенија се потврдени 1663 нови случаи на коронавирусот од направени 6215 тестирања што е всушност 26,76%. Ова се неофицијални податоци кои секое утро страна 24 УР ги објавува. Во […]

Балкан

Денес во сила е полициски час во Словенија: Одлука донесена откако процентот на заразени надмина 20%

Од денес во Словенија ќе биде воведен полициски час во траење од 21 до 6 часот наутро.  Забраната за собирање повеќе од шест лица, наместо претходните 10, стапува на сила, […]

Балкан

СЛОВЕНИЈА ДЕНЕСКА ЌЕ ПРОГЛАСИ СОСТОЈБА НА ЕПИДЕМИЈА

Словенечкиот премиер Јанез Јанша на Твитер објави дека в понеделник ќе биде прогласена 30-дневна епидемија, со построги мерки на национално ниво. Додека пак црногорската влада одлучи од денеска да ги […]