Ознака: снег

Вести

Сончево време со услови за слаб снег, ќе дува умерен северозападен ветер

Времето во поголем дел од земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголеми, а во североисточните делови ќе има услови за […]

Вести

Облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег – од недела пораст на температурите

Времето ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините од снег, кои ќе бидат пообилни попладне. Во вечерните часови врнежите ќе преминуваат во снег и на некои […]

Дестинации

Бајковита зимска дестинација – Инстаграм разгледници од австриското гратче Ишгл

Покрај тоа што изгледа бајковито, Ишгл е познат и по добриот ноќен живот, а љубителите на зимските спортови, може да се препуштат на убавините на ски центарот. Ако некогаш имате […]

Вести

Облачно со дожд и температури до 18 степени, следните денови снег

Времето ќе биде променливо облачно во западните и северните делови со услови за локален дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се движи од -1 до 0, а […]

Вести

Избегнувајте го Плетвар, таму е хаос: Поради силен ветер и големи наноси на снег, сообраќајот е со прекини

На патниот правец Прилеп – Кавадарци после планинскиот превој Плетвар од селото Беловодица до селото Тројаци во должина од четири километри сообраќајот се одвива со повремени прекини поради силен ветер […]

Вести

Снежни наноси, голомразица и силен ветер до 80 км/ч, ова е денешната прогноза за времето

Во Република Македонија претпладне на места се уште ќе има врнежи од снег со послаб интензитет и ќе има појава на голомразица. Преку денот ќе дува повремено силен ветер (60 […]

Вести

Не излегувајте од дома, не паркирајте возила под дрвја – Град Скопје со препораки

Вечерва низ Скопје се очекува засилен ветер, дожд, а во раните утрински часови можна е појава и на снег – објави Град Скопје на својата фејсбук страница. Понатаму додаваат: Ги […]

Вести

Сончево време до 20 степени, вечерва снежна покривка до 20 сантиметри

Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со умерен, во западните делови повремено засилен југозападен ветер. Во вечерните часови, почнувајќи од север облачноста ќе се зголеми, […]

Вести

УХМР со вонредна временска прогноза: Викендов искористете го сонцето, од вторник снег во Македонија!

Пониски температури, дожд и снег, најавува Управата за хидрометеоролошки работи од вторник следната недела. Од УХМР денеска соопштија дека стабилното време со релативно високи температури за овој период од годината […]

Вести

Облачно време со врнежи од снег

Времето во земјава претпладне променливо облачно со локални врнежи кои ќе бидат претежно од снег со послаб интензитет. Попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен вдолж Повардарието засилен северозападен […]