Ознака: спиење

Занимливости

Еве што значи ако секоја вечер се БУДИТЕ ВО ИСТО ВРЕМЕ!

Постојат внатрешни системи и часовници кои се својствени за луѓето, а кои помагаат при регулацијата на нашите телесни функции. Нашата духовна благосостојба и физичкото здравје се директно поврзани. Традиционалните кинески […]

Живот

Кој како спие така има поквалитетен сон или е ненаспан. Добри и лоши позиции на спиење

Во зависност од тоа како спиете може начинот на спиење или позицијата да биде причина за болки во грбот, воспаление на зглобовите, а може да придонесе и до проблеми со […]

Живот

Парализа при спиење

Парализата при спиење е парализа поврзана со спиењето и може да се појави кај нормални субјекти или да биде поврзано со нарколепсија, катаплексија и халуцинации. Психолошката патологија на оваа состојба […]

Живот

Овие прашања ги мачат родителите: Колку часови треба да спијат бебињата?

За време на развојот во матката, бебето е во постојан мрак и по раѓањето нема чувство за ноќ и ден. Наместо тоа, спиењето и будењето се приспособуваат на чувството за […]

Живот

Ако спиете помалку од седум часа, еве што тоа му прави на вашето тело и здравје

Ако не спиете доволно, тоа ќе се одрази на вашето моментално, но и долгорочно здравје, од менталната состојба па сè до начинот на кој вашето тело ги троши или складира […]

Живот Нега и убавина

Како да го намалите утринското отекување на лицето?

Без разлика дали сте јаделе премногу солена храна претходната вечер, имате напад на алергија или пак, сте испиле повеќе алкохол, утринското отекување на лицето лесно може да се отстрани ако […]

Занимливости

Во што спие вашиот партнер? Тоа ќе ви открие нешто за неговиот карактер…

Според психологот Саманта Родман, она во што вашиот дечко или маж најчесто спие, открива каков е неговиот карактер. Во продолжение проверете дали описот е точен за вашиот партнер. Во што […]

Живот

Зошто спиењето во различни кревети може да направи чуда за вашиот брак?

Ако вашиот партнер ве буди во текот на ноќта со рчење или непрестајно откривање, нема потреба да почнете да размислувате за раскинување или разведување. Имено, експертот за врски, Џенифер Адамс, […]

Живот

Должината на спиењето открива многу за вашиот карактер: Дали сте депресивни или енергични?

Утврдено е дека човекот поминува една третина од својот живот во спиење. Многумина од нас знаат колку е сонот важен за нашето здравје, но ретко кој успева редовно да отспие […]