Ознака: СЈО

Вести Македонија

Поранешниот прв човек на Т-Мобиле, Луковски осомничен од СЈО

Специјаното јавно обивнителство отвори нова истрага наречена „Базни станици“, во која е опфатено едно лице поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело – Злоупотреба на службената положба и […]

Вести

Потврдена казната и на Ѓоко Поповски. Идната недела пресуда за Гордана Јанкуловска

Покрај за Груевски денеска Апелација донесе одлука и за казната на поранешниот помошник министер во МВР, Ѓоко Поповски, кој исто така беше осуден во „Тенк“, на 6 години и 6 […]

Издвојуваме

Џабе солзи Горде, снимале се, а ти беше Министер за Внатрешни Работи

Во понеделник пресуда за раздвоената постапка за набавката на „мерцедесот“, против ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Таа со плачење раскажа дека судскиот совет во експесен период ја завршува постапката, […]

Вести Македонија

СЈО нема докази за идентитетот на прислушуваните

Договори за рекламен материјал за локалните избори во 2013-та, негова дистрибуција, распоред на советниците на листите за локалните совети-oва е дел од содржината на прислушуваните телефонски разговори кои се слушаа […]

Црна хроника

„Море Миле, нити е сечено, нити е лепено”, му рече обвинителката на Миле Јанакиески

„Море Миле, нити е сечено, нити е лепено. Јас ќе ти сечам, ќе ти лепам”, му рекла обвинителката од СЈО Лиле Стефанова на екс министерот за транспорт и врски Миле […]

Мислења

Новинарот Божиновски нема да биде кривично гонет

СЈО се откажа и одлучи да го ослободи новинарот Зоран Божиновски од гонење за кривичното дело издавање на државна тајна во случајот “Шпион“. На рочиштето одржано денес Кривичниот суд го […]

Вести Издвојуваме Македонија

Газдите на Вест, Дневник и Утрински весник пак актуелни

 Сукњите и беа прекратки за на работа , немаше појма од Издаваштво , од Менаџмент уште помалку ама затоа добро и одеа  после полноќните разговори во Штабот на ВМРО. На […]

Вести

Ќе оди ли Груевски во затвор? Денешното негово обраќање укажува на тоа

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник во Собранието на РМ, Никола Груевски денеска најави дека утре нема да се појави во Апелацискиот суд, а на седницата за „Тенк“ нема да […]

Вести Македонија

Ние како граѓани имаме право да знаеме за случајот Траекторија

Одбраната бара исклучување на јавноста. Џолев не дозволи… Во Кривичниот суд продолжи слушањето на телефонските разговори кои СЈО ги достави како доказ за случајот Траекторија, односно за изградбата на патиштата Миладиновци – […]

Избор на уредникот

Најава на Катица Јанева , ќе има и обвиненија до Кривичниот Суд

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева најави дека наскоро ќе поднесе нови обвиненија до судовите. Не станува збор за предмети отворени од прислушуваните разговори, бидејќи за нив истече рокот од 18 […]

Вести

Одземена документација за работењето на Ивица Коневски од страна на СЈО

СЈО влегло во Општината Аеродром. По краток увид, истражители ја одзеле сета документација водена во периодот додека градоначалник бил Ивица Коневски. Вработените на истражителите на СЈО им отстапиле деловни книги, […]