Ознака: температури

Вести

Температури над нулата, најмногу дожд во Пожаране

Минималните температури изутринава се повторно над нулата на целата територија на државата, а најмногу дожд во изминатите 24 часа наврна во Пожаране 30 литри на метар квадратен. Поинтензивен дожд утрово […]

Вести

Утрово најстудено во Берово, измерени -3 степени

Најниска темепратура од минус три степени утрово е измерена во Берово, соопшти Управата за хидро-метеоролошки работи. Следат Струмица, К.Паланка, Крушево со 2 степени Целзиусови, 4 Скопје Петровец, Штип, Д.Капија, 5 […]

Вести

Во јуни конечно ќе дојде летото- тропските температури се на повидок, но пред тоа и разочарувачка прогноза!

По дождливиот и студениот мај граѓаните едвај го чекаат вистинското лето во Македонија. Можеби не толку топлото време колку сонцето за разлика од здодевниот дожд и студеното време кое го […]

Свет

Топлотниот бран “Ула“ во Европа носи температури и над 40 степени

Неделава поголемиот дел од Европа ќе биде зафатен од екстремно топло време. Пеколниот топлотен бран се очекува во Германија, Франција, Италија, Шпанија и Британија со што го става западниот дел од […]

Вести Македонија

Температури многу близу до 40-та цртичка на термометарот

Денес времето ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. УВ индексот ќе биде високи 9. Утринската […]

Вести Македонија

Сонечево и топло со температури над 35 степени

Во Македонија денес не очекува сончево и потопло време со мала до умерена облачност. Попладне во западните делови на земјата ќе има услови за краткотрајна нестабилност со пороен дожд и ретки […]

Вести Македонија

Викенд прогноза: Стигнува летото, температури и над 30 степени

Претстојниот викенд ќе биде најтоплиот во оваа година. Според прогнозите на синоптичарите по неколкуте денови во кои наврна релативно голема количина на дожд, во петок и во сабота ќе следи […]