Ознака: училиште

Вести

Секое училиште ќе треба да вработи медицинска сестра?

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните инситутции за поголема безбедност на децата […]

Живот

Професорка по хрватски јазик искрено зборува за враќањето на училиште под маски

И ние, учителите, со нетрпение чекавме информации до последен момент. Како ќе изгледа наставата? Дали ќе се учи на далечина или ќе бидеме во училниците? Дали сите ќе мораме да […]

Вести

Нема бегање од часови, настава по распоред

Националната платформа за онлајн-настава ќе има многу можности, но најважно е што ќе има интеракција меѓу наставниците и учениците, а секој наставен ден ќе биде организиран според распоред на часови. […]

Живот

Експеримент што ќе ви докаже зошто децата треба да носат маски на училиште

Заштитните маски се задолжителни во затворен простор, а наскоро и учениците што ќе се вратат на училиште ќе мораат да седат со маски. За ова правило, се разбира, има добра […]

Балкан

Коронавирус уште на стартот на учебната година во Србија: Го испратиле детето на училиште, иако чекале резултати од тестирање

Уште првиот ден коронавирусот влезе во белградско основно училиште, а против родителите на детето кое е заразено, Министертвото за образование поднело пријава до Центарот за социјална работа против повреда на […]

Вести

Би ги пуштиле ли децата до 3. одделение на училиште? Резултати од над 3.000 анкетирани

Најмногу од оние што одговориле дека ќе дозволат детето да оди во школо се родители на идни првачиња Повеќе од половина основци од прво до трето одделение би седнале во […]

Вести

МОРА ДА ИМА ТЕРМИНИ ЗА ИСПРАШУВАЊЕ ВО УЧИЛНИЦА: Проверката на знаењето ќе биде еден на еден, порачуваат наставниците

Низа недоречености останаа во однос на почетокот на новата учебна година. И наставниците и родителите имаат безброј прашања на кои досега не добија одговори, но реакциите и револтот кај голем […]

Македонија

Од прво до трето одделение учениците ќе посетуваат настава во училница исклучиво во согласност на родителите

Владата донесе одлука новата учебна 2020/2021 година да започне со онлајн-настава, со исклучок на учениците од прво до трето одделение кои ќе можат да посетуваат настава во училница, а воедно […]

Вести

Се уште се чека конечната одлука, во меѓувреме различни ставови како да почне наставата

Како ќе се одвива наставата од 1 септември, според најавите, требаше да биде познато на 10 август, но во изминатите два дена и на помалку од три недели до почетокот […]

Вести

Протоколите за новата учебна година беа најавени за 10 август, состанокот за нивно утврдување продолжува и денес

Членовите на Комисијата за заразни болести и работната група на Министерството за образование и наука (МОН) денеска треба да го продолжат состанокот за протоколите со кои се утврдува начинот на […]

Живот

Епидемиолог со важни совети за родителите чии деца ќе тргнат во училиште за време на пандемијата

Епидемиологот д-р Предраг Кон откри на денешната прес-конференција дека ќе се одржи состанок со Кризниот штаб во вторник во 9 часот наутро во врска со конечните решенија поврзани со новата […]

Живот

Епидемиолог сум и татко. Еве зошто мислам дека треба да работат училиштата, вели Бенџамин П. Линас

Ковид-19 предизвикува неизвесност во нашите животи и нè принудува да донесуваме сложени одлуки со малку информации и спротивставени насоки од властите. Летото не нуди бегство. Но, што ќе правиме со […]