Ознака: училиште

Вести

Распустот продолжен: Учениците утре НЕ се враќаат во клупите

Поради континуираното загадување на воздухот, како и метеоролошките прогнози за следните денови, Владата на Република Македонија, донесе итна мерка за продолжување на траењето на зимскиот распуст. Одлуката се однесува на […]

Вести

Шест годишно дете донело пиштол во градинка

Полицијата од Охајо соопштила дека вчера во една градинка од шест годишно дете запленила пиштол. Пиштолот бил откриен кај момчето, откако некој пријавил дека во пантолоните носи нешто што делува […]

Вести

Морбилите може да го одложат почетокот на второто полугодие

Министерството за образование и наука ја следи ситуацијата со епидемијата од морбили, во координација е со министерствата за здравство и за труд и социјална политика и врз основа на состојбата […]

Вести

Учениците се враќаат во клупи од денеска во клупи без мобилни телефони- еве за кои ученици важи

Француските ученици од денеска се враќаат во училишни клупи без мобилни телефони, откако владата пред еден месец усвои Закон за забрана за користење на мобилни телефони во сите основни училишта. […]

Сцена

Принцот Џорџ тргнува во училиште- кога ќе дознаете колку чини само едно полугодие ќе се шокирате

Новата школска година е на самиот праг, а меѓу бројните првачиња оваа година е и принцот Џорџ најстарото дете на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ Кејт Мидлтон. Малиот принц […]

Вести

Спасувачки тимови воспоставиле контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.Спасувачите соопштија […]

Сцена

Принцот Џорџ со проблеми уште од првиот ден од школувањето

Принцот Џорџ, денеска на 4 години тргнува во училиште. Тој ќе се образува во приватно училиште, меѓутоа од првиот ден веќе има проблеми и тоа административни.Војводата и Војвоткињата од Кембриџ […]