Ознака: училиште

Вести

Почнува учебната година

На учениците во основното и средното образование денеска им завршува летниот распуст.Од денеска во новата учебна година 2017/2018 во училишните клупи ќе седнат над 20.437 првачиња. Средното образование ќе го […]

Вести

Завршува распустот за учениците

На учениците во основното и средното образование денеска им завршува летниот распуст.Од утре во новата учебна година 2017/2018 во училишните клупи ќе седнат над 20.437 првачиња. Средното образование ќе го […]

Вести

Училишта дополнително ќе бидат засилени со вработување на уште 200 нови психолози, педагози и дефектолози

Веќе шеста година по ред во сите училишта во Р. Македонија се спроведуваат  индивидуални и групни советувања на родителите и учениците од страна на психолошо-педагошки служби во училиштата.Заменик министерот за […]

Вести

МОН: Второто полугодие започнува на 23 јануари

Министерството за образование и наука одлучи учебната година да продолжи на 23-ти јануари.-Согласно барањата на училиштата за продолжување на зимскиот распуст и климатските услови,  во консултација со Министерството за здравство […]

Издвојуваме

Училиштето „Кочо Рацин“ го прослави Патрониот празник во Домот на АРМ

Под инспирација на овогодинашното мото на училиштето „Кочо Рацин“  – „Под едно небо сме, исти а сепак различни. Тие различности не спојуваат… така и нека остане!!!“  се прослави уште еден […]

Локална самоуправа

Ристовски: Две нови училишта и нова спортска сала во Општина Гази Баба

Во посета на населените места Стајковци, Хиподром и Ченто во Општина Гази Баба денес престојуваат Спиро Ристовски  од ВМРО-ДПМНЕ заедно со кандидатите за пратеници, при што оставрени се голем број […]

Вицотека

Учителката ги прашува децата како доаѓаат бебињата на свет…

Учителката ги прашува децата како доаѓаат бебињата на свет.– Штркот ги носи учителке. – рекло едно дете.– Не, не, таткото и мајката прво треба да се бацуваат па после доаѓа […]

Вести

Ристовски: Интензивно се доградува училиштето „Нико Нестор“ во Струга

Во струшкото средно училиште „Нико Нестор“ во тек е реализација на капитална инфраструктурна инвестиција на Министерството за образование и наука, вредна речиси 15 милиони денари, објави заменик- министерот за образование […]

Вести

Ново училиште во радовишко, инвестициите продолжуваат

Во радовишкото село Покрајчево денеска свечено беше пуштена во употреба новата училишна зграда на подрачното општинско основно училиште „Орце Николов“, каде настава посетуваат 21 ученик.Изградено е на 134 квадратни метри […]

Живот

Додека нејзините врсници се на училиште, таа спие под отворено небо! Фотографијата од мало девојче го потресе целиот регион!

Денес е први септември, ден кога учениците и нивните родители одат и се враќаат од училиште, полни со впечатоци од првиот ден во клупите, подготвувајќи се за новата учебна година…Босна […]

Сцена

Стотици коментари и илјадници лајкови! Погледнете како Карлеуша ги однесе ќерките на првиот ден во училиште!

Навикнати сме на тоа дека скоро секоја слика на Јелена Карлеуша привлекуваголемо внимание, но одамна не се случило за само два часа, една нејзина фотографија, и тоа со ќерките Атина […]