Ознака: Федерика Могерини

Вести Македонија

Могерини на проштална вечера со лидерите на земјите од Западен Балкан

Премиерот Зоран Заев заедно со лидерите од балканските земји синоќа присуствуваа на работна вечера со досегашната шефица на европската дипломатија, Федерика Могерини. ,,Федерика ни беше поддршка и во моментите на […]

Македонија

Могерини: „Две одлуки, една грешка“

Високата претставничка за надворешна политика на ЕУ во заминување, Федерика Могерини, оцени дека одложувањето на одлуката на Европскиот совет за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, не е […]

Свет

Могерини: Северна Македонија и Албанија го сработија своето, сега ЕУ треба да го исполни својот дел

На денешната прес-конференција по објавување на извештаите за напредок на земјите од Западен Балкан, шефицата за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини истакна дека Северна Македонија и Албанија се подготвени […]

Балкан

Вучиќ на Могерини ѝ подари корпа со Велигденски јајца, па ѝ го покажа нашиот обичај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се состана со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини во Берлин, каде вчера беше одржан самитот за Западен Балкан. […]

Вести Свет

Могерини: ЕУ ќе го поздрави историскиот успех на Скопје и Атина

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика пред почетокот на Советот на министри за надворешни работи порача дека утрово министрите ќе го поздрават историскиот успех што го постигнаа двете страни […]

Балкан Вести

Заев повикан од Могерини на состанок со функционерите од Западен Балкан

Исто како и минатата и на крајот на оваа година шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини за утре во Брисел на неформален состанок ги повика партнерите од Западен Балкан. Тројцата претседатели […]

Вести Македонија

На потег е Парламентот

Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија, и Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување излегоа со заедничко мислење. Со мирно и демократско гласање, мнозинство од оние што кои излегоа на референдумот рекоа […]