Ознака: цреши

Здравје

Зошто треба да јадете цреши секој ден?

Освен што се превкусни, црешите се многу здраво овошје. Црешите содржат природни шеќери кои го подобруваат расположението и го креваат нивото на енергија. Ова се неколку причини зошто почесто треба […]

Живот

Вкусни и многу здрави: Црешите имаат подобар ефект од аспиринот

Црешите векови наназад се познати како овошје на добар глас кои имаат многу лековити својства. Црешите се многу богати со антиоксиданси, а истражувањето покажало дека поволно влијаат на превенција од […]

Кулинарство

Без грешка: Рецепт за брз колач со цреши кој му успева на секого

Искористете ја сезоната на цреши за да го испробате овој рецепт за едноставен колач кој сигурно ќе стане омилен гостин на вашата трпеза. Црешите претставуваат богат извор на антиоксиданси, влакна […]

Здравје

Зошто треба да консумирате една шака цреши пред спиење? Ова овошје прави 4 магични работи за организмот

Црешите, покрај јагодите, се најздравата пролетна ужина која ја обожуваат сите генерации. Народната медицина од дамнешни времиња им припишува лековити својства, а истражувањата потврдуваат дека состојките на ова овошје одлично […]

Здравје

Сварете чај од петелките на црешите и пијте го секој ден: Еве што ќе ви се случи!

Спас за проблемите со мочниот меур и бубрезите Омиленото мајско овошје – црешата, ја започна својата сезона и веќе уживаме во првите сочни плодови. Сепак, сите ги фрламе неговите петелки, […]