Ознака: цреши

Живот

Вкусни и многу здрави: Црешите имаат подобар ефект од аспиринот

Црешите векови наназад се познати како овошје на добар глас кои имаат многу лековити својства. Црешите се многу богати со антиоксиданси, а истражувањето покажало дека поволно влијаат на превенција од […]

Кулинарство

Без грешка: Рецепт за брз колач со цреши кој му успева на секого

Искористете ја сезоната на цреши за да го испробате овој рецепт за едноставен колач кој сигурно ќе стане омилен гостин на вашата трпеза. Црешите претставуваат богат извор на антиоксиданси, влакна […]

Здравје

Зошто треба да консумирате една шака цреши пред спиење? Ова овошје прави 4 магични работи за организмот

Црешите, покрај јагодите, се најздравата пролетна ужина која ја обожуваат сите генерации. Народната медицина од дамнешни времиња им припишува лековити својства, а истражувањата потврдуваат дека состојките на ова овошје одлично […]

Здравје

Сварете чај од петелките на црешите и пијте го секој ден: Еве што ќе ви се случи!

Спас за проблемите со мочниот меур и бубрезите Омиленото мајско овошје – црешата, ја започна својата сезона и веќе уживаме во првите сочни плодови. Сепак, сите ги фрламе неговите петелки, […]

Живот

Сите ги фрламе, а тие се многу лековити: Еве како да ги искористите дршките од цреши

Сезоната на цреши е во полн ек и сите сакаме да уживаме во нивниот вкус. Но, додека се сладиме со ова вкусно овошје, не обрнуваме внимание на неговите дршки кои […]

Занимливости

Цената на цреши во македонски маркет стана хит на социјалните мрежи: Мамо, ќе ми купиш ли цреши?

Изминатиот период на социјалните мрежи се појави фотографија од еден македонски супер маркет каде цената на црешите е нетипична за нашиот пазар. Имено доколку сакате да јадете цреши во јануари […]

Живот

Дали и вие ја правите оваа грешка кога јадете цреши?

Црешите се многу вкусни и постојат бројни придобивки од нивното консумирање. Тие се едни од најмоќните овошја благодарение на тоа што содржат антиоксиданси, витамини и минерали. Многу луѓе со нетрпение […]