Ознака: Ѓумбир

Живот

Престанете да купувате ѓумбир, насадете го сами дома

Ѓумбирот, како еден од најпознатите вкусни и здрави зачини, имаат карактеристична арома и вкус кој обезбедува бројни здравствени придобивки. Често се препорачува како лек против гадење и стомачни проблеми. Има […]

Живот

Домашен сируп кој ослободува од кашлица и секрет за само два дена

Морковите се неверојатно здрав зеленчук – тие се сјаен извор на витамин А и каротен, добри се за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето, ја чистат крвта, полни се со […]

Нега и убавина

За добро утро: Може една кратка со ѓумбир?

Освен што е препознаен како одличен зачин во кујните ширум светот, лековитите својства на ѓумбирот се сепак главна причина за неговата популарност. Можеби е најпознат фактот дека ѓумбирот помага во […]

Живот

Сок од три состојки – вашиот сојузник против вирусите и гриповите

Во овој период од годината, кога времето е променливо, темпото на живот брзо, стресот сеприсутен, имунитетот е прв на удар. Токму затоа, во продолжение ќе ви презентираме сок од три […]