Ознака: јагоди

Занимливости

Повеќе нема да ви падне на памет да јадете јагоди пред да ги измиете- ова го има во нивните дупчиња

Многумина се радуваат на пролетта поради вкусните овошки кои тогаш созреваат, а предност се дава на слатките, сочни јагоди. Меѓутоа, дали сте знаеле што се наоѓа во ситните дупчиња кои […]

Нега и убавина

Пролетно овошје кое помага во борбата против ракот на дојката

Ракот на дојката е сериозна тема за секоја жена, па сигурно ќе ве интересира ова необично откритие на група италијански научници. Имено, јагодите, чијашто сезона само што започнува, се добар […]

Вести

Mарула, спанаќ и јагоди со тешки метали се продавале на македонскиот пазар

Марула со кадмиум, спанаќ со кадмиум и олово, замрзнати јагоди со олово, пронашла Агенцијата за храна во минатите две години. Зеленчукот е од Македонија, а јагодите биле увезени од Србија. […]

Балкан

Во јагоди од Србија и во „зеолит” утврдено зголемено присуство на олово, а во марула и спанаќ кадмиум

Во една мостра замрзнати јагоди по потекло од Србија и во производот „зеолит”, што се продава како додаток за исхрана, е утврдено зголемено присуство на олово, покажуваат лабораториските тестирања спроведени […]

Живот

Нашле игли за шиење во јагодите што ги јаделе, спроведена истрага

Австралиските власти спроведоа истрага откако во шест сојузни држави се пријавени случаи на пронаоѓање игли за шиење во јагоди. Еден човек завршил во болница откако изел јагода во која имало […]

Кулинарство

Салата со грилувано халуми-сирење и јагоди

Ако сакате да експериментирате во кујната, пронајдете инспирација во денешниот рецепт. Состојки: Микс на зелена салата по избор, три парчиња халуми-сирење, 50 г јагоди, семки од тиква, лен и сончоглед, […]