Ознака: Pokemon Go

Технологија

Што е „проширена реалност“ – технологијата зад Pokemon Go?

Манијата за гонење на виртуелни покемони по вистински улици низ градовите се должи на концептот на додадена реалност, која се обидува да ги спои двата света.Пред неколку години на улиците […]

Живот

Американски војник за малку ќе загинел на фронт за да улови покемон

Играта за мобилни телефони „Покемон Гоу“ го „збудали“ светот, бидејќи им овозможува на корисниците во реалниот живот да ја истражуваат околината и на одредени локации да фаќаат виртуелно суштество од […]

Технологија

ОВА МНОГУМИНА НЕ ГО ЗНААТ, А ПРЕТСТАВУВА ОПАСНОСТ: Дали знаете што навистина прави оваа апликација?

Бесплатната игра Pokemon Go го залуде светот. Достапна е за Android и iOS уредите. Она што им се допадна на играчите е дека станува збор за тн. проширена реалност.Имено, со […]

Црна хроника

Нејзината ќерка симнала позната апликација и за ВЛАКНО ИЗБЕГНАЛА СМРТ: „Луѓе, внимавајте што прават децата!“

Мајката попуштила, а само по половина час подоцна ѝ се јавиле од болница со известување дека нејзината ќерка ја удрил автомобил на пат.„Луѓе, ве молам внимавајте што прават вашите деца […]