Торта со вишни и бадеми

Loading...

Превкусна… мора да ја направите!Време на подготовка: 1 час и 10 мин / ќе послужите: 6
o 8 супени лажички путерo 1 чаша брашноo ½ супена лажичка прашак за пецивоo ½ супена лажичка солo ¾ чаша шеќерo 3 јајцаo ½ супена лажичка екстрат од бадемo 1 кесичка замрзнати вишниo ½ чаша бадеми, исецкани
Чекор 1Загрејте ја рерната на 200 степени. Промешајте го брашното, прашокот за пециво и ставете ги настрана.
Чекор 2Измиксирајте го путерот и шеќерот, додека смесата не се изедначи. Додадете ги јајцата во оваа смеса и продолжете да миксирате. Потоа, додадете ја и смесата со брашното.
Чекор 3Префрлете ја смесата во тавата за печење, која претходно ја премачкавте со путер. Додадете ги вишните и бадемите одозгора. Печете 45 до 50 минути, а за да проверите дали е испечена употребете чепкалка за заби со која ќе ја прободете тортата. Доколку чепкалката излезе чиста, значи тортата е готова.Време на подготовка: 1 час и 10 мин / ќе послужите: 6
o 8 супени лажички путерo 1 чаша брашноo ½ супена лажичка прашак з

loading...
Loading...