Вакви полнети пиперки не сте јаделе! И кога ќе видите од што и како се направени, ќе ви се пријаде!

Сезоната на пиперки само што започна. Па, доколку ви се пружи шанса да ги приготвите некаде надвор на скара или пак да ги изненадит домашните совкусен необичен ручек, обидете се со овој генијален рецепт?Еве уште еден генијален рецепт кој ќе ви го направи незаборавен и вкусен денот. Станува збор за полнети пиперки, спремени на таков начин така што секој кој ќе ги проба ќе остане без од здив!
ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
*мелено месо* колбаси за на скара* пиперки, најдобаро зелени бабури, но може да било кои* кромид* рендано сирење * мелени лути пиперки* презла* сол, црн пипер, лук* сос од домати* вестерн сос

ПОДГОТОВКА:
Ставете ги колбасите на оган, и за тоа време, исчистете ги пиперки од стеблата и семиња, а потоа отсечете им го задниот дел. Ставете ги во мала длабока тава со капак.
Направете смеса за полнење, измешајте го месото, кромидот, солта, биберот и зачините. Направете мали плескавици, потпечете ги само малку, од двете страни. Потоа вратате ги во чинијата во која сте ја правеле смесата и згмечете ги.
Исецкајте ги колбасите на мали парчиња и измешајте ги со месото, а потоа додадете половина од ренданото сирење, вестерн сосот, сосот од домати, презлата, толчениот пипер.
Месете додека не се добие компактна смеса, со која ќе ја исполните секоја пиперка. Немојте да ги преполните пиперките за да не испукаат за време на понатамошната подготовка.
Ставете ги во тавата на тивок оган (135-150 степени целзиусови) или пак жарот на скарата нека биде тивок и оставете ги да вријат 45-50 минути. Некаде на половина, посипете ги со црвениот пипер остатокот од рендано сирење и презла.
Погледнете го видеото за подетални инструкции:

Послужете со варени компири или со омилената салата!!!
Уживајте во вашиот оброк!Еве уште еден генијален рецепт кој ќе ви го направи незаборавен и вкусен денот. Станува збор за полнети пиперки, спремени на таков начин така што с

Пронајдете не на следниве мрежи: