Веднаш во кујна: Пржени кришки во потполно ново издание

Прекрасен појадок, ужина или десерт…. Пробајте и  ќе се воодушевите…Потребни  состојки:
3 поголеми кришки леб
Смеса за пржење кришки ( 2 јајца, ½ шолја млеко, малку екстракт од ванила и малку цимет)
3 големи јагоди  исецкани на тенки ленти
2 лажици маскарпоне сирење
2 лажици  нутела крем
По желба слатка павлака за шлаг
Подготовка:
На почеток од наведените состојки  направете смеса за пржени кришки. Лебот потопете го во смесата и печете на тава премачкана со путер.
Една кришка ставете  на чинија и премачкајте ја со маскарпоне сирење и врз сирењето наредете ги сецканите јагоди
Втората кришка намачкајте ја од двете страни со крем и ставете  ја преку јагодите, и повторно наредете јагоди.
Последната кришка намачкајте ја со маскарпоне сирење и со намачканата страна поклопете преку јагодите.
Целата торта премачкајте ја со уште сирење или шлаг и посипете со цимет.Потребни  состојки:
3 поголеми кришки леб
Смеса за пржење кришки ( 2 јајца, ½ шолја млеко, малку екстр

Пронајдете не на следниве мрежи: