ЗА ДА СЕ СТОПЛИТЕ во овие ладни денови – Направете си ВАРЕНО ВИНО!

За да се стоплите овие денови сигурни сме дека сакате да си овозможите вкусна шолја варено вино.Потребни состојки:
1 шише црвено вино
1/2 шолја вода
1/2 шолја шеќер
1/4 шолја бренди
2 стапчиња цимет –
1 страк, исечен надолж ванила
4 мандарини
Топло чоколадо со калуа
Начин на подготовка:

Ставете ја водата и шеќерот во тенџере на висок оган, и мешајте додека не се раствори шеќерот. Исцедете 4 мандарини и додадете ги во тенџерето.
Додадете ги останатите состојки и варете се додека виното не почне да крчка. Исклучете го оганот и поклопете го тенџерето со капак. Оставете го напитокот да отстои околу половина час пред да сервирате.
По желба може да го процедите вареното вино пред сервирање.
Наздравје!Потребни состојки:
1 шише црвено вино
1/2 шолја вода
1/2 шолја шеќер
1/4 шолја бренди
2 ст

Пронајдете не на следниве мрежи: