ЗАБЛАЖЕТЕ СЕ после ручек: Колач со јаболки и кекси!

Loading...

Колач со јаболки и кекси!Потребни состојки:
10 кисели јаболки
500 гр петит кекси
10 лажици шеќер
600 мл млеко
2 пудинга од ванила
2 кесички шлаг пена
малку цимет
Начин на подготовка:
– Јаболките излупете ги и изрендајте ги на крупната страна од рендето, додадете 4 лажици шеќер и варете додека не омекнат.
– Во 600мл млеко згответе го пудингот од ванила и 6 лажици шеќер и оставете да се олади.
– Кога пудингот ќе се олади, префрлете го во пластичен сад за миксање и малку измиксајте, направете ја шлаг пената и измешајте ја во пудингот.
– Земете тавче со средна големина и во неа наредете петит кекси претхотно натопени во топло млеко. Врз нив наредете ги варените јаболки и ставете малку цимет, па преку тоа повторно наредете кекси, а врз кексите сега распоредете од кремот со пудинг и шлаг, па повторно одозгора наредете кекс.
– Направете ја и другата ќесичка шлаг пена и премачкајте преку петит кексите.
Пред служење нека отстои некое време во фрижидер.Потребни состојки:
10 кисели јаболки
500 гр петит кекси
10 лажици шеќер
600 мл млеко
2 пуд

loading...
Loading...