ВИСТИНАТА ЗА ТЕМПЛАРИТЕ – ВИТЕЗИТЕ НА ХРАМОТ (дел 1)

ДАЛИ НАВИСТИНА Е ТАКА КАКО ШТО ЗНАЕМЕ?
Во 1307 година дестина бродови од Редот на Темпларите ја напуштиле Франција за да го избегнат прогонот на кралот Филип IV. Никогаш повеќе не се видени, а нивната судбина до денеска продолжува да ги интригира историчарите.

Редот е основан, официјално од страна на Светата Столица, 1118 година како би се заштитиле аџиите кои оделе во Светата земја Од тогаш, Темпларите биле опкружени со аурата на мистиријата. Легендите околу нив почнале да се појавуваат после речиси два века постоење. Редот бил гонет и уништен, наводно како резултат на љубомората помеѓу европските монархии и свештениците поради нивната моќ и богатства.

Иако значаен дел од тоа е само фикција, Витезите во историјата оставиле низа мистерии кои научниците сеуште не можат да ги решат. Една од нив е од петок 13 октомври, 1307, кога, бегајќи од прогонот на фрнацускиот крал Филип IV, многу членови на Редот тргнале од пристаништето во Ла Рошел (Франција) со 13 бродови, како би избегале да не бидат фатени. Оваа флота тргналеа преку Атлантикот под јадрата, на кои биле црвените крствоти на Редот на Витезите – Темплари, исчезнале без трага, а нивната судбина останала непозната. Се верува дека дури стигнале во Америка пред Колумбовата експедиција. Во одреден период, многу пред негосе создадени многу легенди и гласини за Темпларите, дека тие биле само “едноставни витези, спремни да штитат аџиите во Севетата земја”, според официјалната верзија. Но!

Во текот на 12-ти век, во светот град “Ерусалим – Цариград” во 1086 година, распнат е Радомир (Исус Христ), а идните Витези Темплари – Витезите на Духовниот Храм на Радомир, со неговиот син Светодар, ќерката Веста и жената Марија Магдалена заминуваат за Шпанија, а одтаму со Марија и Веста во Франција.
Цариград во тоа време бил центарот на религија, и како таков, бидејќи во него се наоѓале првосвештениците на сите религии, имал право да биде наречен Ерусалим, каде во историјата градови со ваква титула-име имало неколку. Подетално е објаснето во линковите.

Во модерната верзија на “историјата” Првата Крстоносна Војна започнала кога Папата Урбан II испратил повик во 1095 година од н.е. Тука има некои “необичности” што ме изненадуваат многу. Доколку Исус Христ, чие вистинско име му било Радомир (инаку Исус Христ, не е ниту име ниту презиме, тоа е титула што на старо грчки значи – месија), бил распнат во 33-та година од нашата ера, зошто никој не повикал за казнувањето на неговите убијци цели 1062 години? На нив им требале скоро единаесет векови за да ја почуствуваат ненадминливата желба, за повторното превземање на Светиот Гроб и да ги казнат неговите убијци, иако тие веќе се претвориле веќе во пепел уште многу одамна исто како и нивните потомци! 

Но доколку го земеме на сметка податокот дека Исус Христ бил распнат во Константинопол на 16-ти Фебруар, 1086 наша ера, тогаш оваа смешна објава која што е општо прифатена во историјата брзо ќе исчезне.

Овој текст има 4 дела. Следете го тагот пулсот на темпларите за да ги прочитате сите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.