Докторка јадела сланина секој ден цела недела – ѝ се случиле 2 големи промени (фото)

Американската докторка Патриша Варакало направила експеримент во кој јадела сланина една недела секој ден.

За порталот „Здравје“ напишала текст за нејзините ефекти врз телото, а најмногу се истакнале 2 клучни промени.

Ова е нејзината исповед.

Првите два дена уживав во јадењето сланина и матени јајца наутро, но многу брзо ми здодеа и ме поттикна да бидам иновативна за да го дочекам овој предизвик до крај. Во текот на следните денови ја додавав во салати или јадења со пилешко. Направив дури и аспарагус завиткан во сланина. Во неделата го нарачав на скара во еден од моите омилени ресторани, но дотогаш мојот ентузијазам беше значително намален и ми се гади од сланина. Но, еве што забележав:

Се чувствував сита секој ден

Оброците беа исполнети. Секогаш бев сита, можеби поради содржината на протеини и масти во сланината. Забележав дека престанав да јадам гроцки помеѓу оброците – што беше огромен бонус.

Ме мачеше чувството на дехидрација

Вториот најзабележлив ефект беше жедта. По оброкот со сланина, често можев да посегнам по вода. „Сланината има одличен вкус, но е богата со сол и ќе ви го подигне крвниот притисок“, нагласува д-р Денис Брумер, кардиолог од Клиниката во Кливленд.

Се чувствував уморно

До крајот на неделата ми се гадеше од сланина – тоа беше задоволство на почетокот, но потоа ми стана гадна за јадење. Исто така, се чувствував повеќе уморна по консумирањето сланина, а студијата од 2022 година го поддржува ова.

Истражувачите се обидувале да ја утврдат врската помеѓу потрошувачката на преработено месо и нивото на енергија. Тие го анализираа микробиомот на црви на 20 млади луѓе во средината на 20-тите и средината на 30-тите години за да видат дали има некаква корелација помеѓу менталната и физичката енергија и заморот. Интересно, студијата покажа дека од различните намирници, само преработеното месо е поврзано со промени во енергетската динамика – манифестирајќи се како зголемен ментален и физички замор и намалена ментална и физичка енергија.

Што вели експертот?

„Секој животински производ веројатно има висока содржина на холестерол“, посочува д-р Бруммер и нагласува дека честото консумирање сланина, позната по тоа што е солена и масна, може да доведе до проблеми со срцето.

Тој посочува дека ни мисиркината сланина не е добра алтернатива, иако има околу 20 проценти помалку холестерол – но сепак е богата со холестерол, како и со натриум.

Овој кардиолог советува да се придржувате до медитерански тип на исхрана во кој акцентот е ставен на овошјето и зеленчукот, додека внесувањето на месо е ограничено. За сите оние кои ја сакаат солта, имајте на ум дека умереноста и информираноста се клучот за донесување на какви било паметни диететски одлуки.

Иако сланината е несомнено вкусна, такви се и потенцијалните здравствени ризици. Ова не значи дека треба да ја исклучите сланината од вашата исхрана – почитувајте го нејзиното место во кулинарскиот свет како вкусен деликатес што треба да го јадете повремено, а не како главен во вашата исхрана, заклучува д-р Варакало.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.