Дубаи и официјално во АБА лигата


Кошаркарскиот клуб БК Дубаи од следната сезона и официјално ќе биде член на АБА лигата, соопштија од раководството на регионалната кошаркарска лига.

Согласно одлуките на Собранието на АБА лигата и по одобрувањето на договорот од страна на акционерите, беше потпишан повеќегодишен договор помеѓу БК Дубаи и АБА лигата. Затоа, дефинирани се сите клучни елементи на идната спортско-деловна соработка, почнувајќи од учеството на БЦ Дубаи во АдмиралБет АБА лигата од сезоната 2024/25, стои на официјалната веб-страници на натпреварувањето.

Директорот на лигата, Дубравко Кметовиќ, истакна дека приклучувањето на Дубаи во АБА лигата е по многу нешта специфичен спортски и деловен проект.

„Тоа претставува визија што клубовите од АБА лигата и другите ја препознаа како идеална можност за постигнување на две приоритетни цели. Прво, да се зголеми квалитетот на натпреварувањето и, второ, да се отвори вратата за нов пазар, кој ќе го забрза развојот на АБА лигата. напорите да стане лига која генерира попрофитабилни операции во корист на нејзините акционери“, рече Кметовиќ.

Претседателот на клубот од Обединетите Арапски Емирати, Абдул Сеид ал-Набодах изјави дека е пресреќен што се приклучува во АБА лигата.

„Со нетрпение ги очекуваме натпреварите во ‘Кока-Кола Арена’ во Дубаи, каде што љубителите на кошарката ќе можат да уживаат во врвното искуство“, додаде претседателот на БК Дубаи, Абдула Сеид ал-Набодах.

Повеќе информации за овој проект ќе има на официјалната прес-конференција што ќе се одржи во вторник на 28 мај во Белград.

Во изминатите 22 сезони, во АБА лигата претежно играа клубови од земјите кои некогаш ја сочинуваа поранешна Југославија, но во неколку сезони учествуваа и клубови од неколку други земји. Сепак, клуб од друг континентален огранок на Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА), освен оние од Европа (ФИБА Европа), никогаш не учествувал.

Најуспешен беше израелскиот Макаби од Тел Авив, кој првпат играше во сезоната 2002/2003, кога во финалето на завршниот турнир одигран во Љубљана беше поразен од Задар. Девет години подоцна, Макаби повторно влезе во АБА лигата и ја освои шампионската титула победувајќи ја загрепска Цедевита во финалето на завршниот турнир кој се игрaше во Тел Авив.

Чешкиот Нимбурк играше во сезоната 2010/2011. и го освои осмото место. Унгарскиот Шолноки Олај играше три сезони по ред, од 2012 до 2015 година, а најдобриот резултат го постигна во последната (2014/2015) освојувајќи го седмото место. Во истата сезона во лигата се појави и бугарски Левски од Софија кој заврши на дното на табелата.

Пронајдете не на следниве мрежи: