Европските парламентарци бараат Србија да го екстрадира Милан Радоичиќ на Косово

Пратениците во Европскиот парламент се договорија за резолуционен документ за последните случувања во дијалогот меѓу Србија и Косово, вклучувајќи го и вооружениот напад во Бањска за кој одговорноста ја презеде Милан Радоичиќ, потпретседател на Српската листа. За овој документ пратениците ќе расправаат утре, кога треба и да го усвојат. Клучното барање е да се преземат мерки против Владата на Србија доколку се утврди дека била директно вмешана во „терористичкиот напад во Бањска“ и дали била вмешана во насилствата на северот на Косово во мај годинава. Од српските власти се бара да го екстрадираат Милан Радоичиќ на Косово.

Во финалниот нацрт на резолуцијата, до која Nova.rs имаше пристап, се повикува на деескалација на конфликтот на северот на Косово, а Србија целосно да соработува во истрагите.

ЕП бара Србија да ги изведе пред лицето на правдата одговорните за нападот кои се наоѓаат во Србија. Ова пред се се однесува на Милан Радоичиќ, потпретседател на Српската листа, кој ја презеде одговорноста за вооружениот напад.

Европратениците бараат Србија да го екстрадира Радоичиќ на Косово.

Во резолуцијата беа предложени мерки кои треба да бидат усвоени против Србија доколку таа не одговори на барањата на ЕУ.

Предлогот е да се преземат мерки против Владата на Србија доколку истрагите откријат дека државата Србија била директно вмешана во терористичкиот напад во Бањска или во насилните напади што се случија на северот на Косово во мај 2023 година.

Предвидени се и санкции доколку „српските власти не се подготвени целосно да соработуваат“.

Во овој контекст, европратениците ја повикуваат ЕК да ги суспендира средствата доставени за Србија во рамките на Инструментот за претпристапна помош III, доколку резултатите од истрагата покажат дека српската држава била директно вмешана во овие напади.

Тие ја повикуваат ЕК да усвои насочени рестриктивни мерки и наведуваат: „вклучувајќи, но не ограничувајќи се на замрзнување на имотот и забрани за патување, против дестабилизирачките актери на северот на Косово и водачите на големите мрежи на организиран криминал“.

Понатаму предлагаат ЕК да го следи примерот на САД и да воведе санкции за Милан Радоичиќ.

Во нацрт-резолуцијата, членовите на ЕП го осудуваат военото трупање на српската армија на границата со Косово, но „го земаат предвид повлекувањето на дел од нејзините војници од границата со Косово и ја повикуваат Србија да се воздржи од оваа повторлива шема на ескалација во иднина“. Исто така, ја повикува Србија да ги повлече сите напредни воени бази лоцирани во близина на границата со Косово и опрема, вклучително и противвоздушни системи и тешки артилериски единици, и да се воздржи од какво било непропорционално воено распоредување во областа во иднина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.