ЕУ мора сериозно да размисли за опструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Левица


ЕУ мора сериозно да размисли за опструкциите на опозицијата и обидите по секоја цена да го загрозат европскиот пат од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Левица, порача премиерот Димитар Ковачевски, во улога на претседател на СДСМ, во своето обраќање на Самитот на лидери во Виена, организиран од Групата на социјалисти и демократи (Socialists & Democrats) во Европскиот парламент.

„Го споменав растечкиот популизам во Европа. Но, популизмот расте многу побрзо во Западен Балкан. Политичката партија Левица нема никаква врска со левичарите, тие се повеќе десница. Тие се агентите на хаосот, тоа единствено го прават, да создадат хаос во земјата. Тие се уште поопасни затоа што ги имаат земено ВМРО-ДПМНЕ како заложници. Конзервативната ВМРО-ДПМНЕ се натпреварува за радикализам со Левица“, истакна Ковачевски.

Тој повика ЕУ „да биде јасна и гласна кон сите кои ги загрозуваат европските вредности“, како и за сите кои го попречуваат или блокираат европскиот пат.

„Блокадите на Собранието и на демократските процеси за напредок кон ЕУ се блокада на европските вредности. ЕПП во овие соѕвездија не можат да бидат обични неми набљудувачи. Затоа што загрозувањето на европскиот начин ги загрозува европските вредности. Да направиме заеднички напори да не дозволиме трети страни да имаат корист, да ги загрозат европските вредности и да го загрозат европскиот кредибилитет. ЕУ мора да биде јасна и гласна пред сите страни кои го попречуваат или блокираат европскиот пат на земјата“, рече Ковачевски.

„Сите овие напори што штотуку ги поставив пред вас се придобивките од социјалдемократските политики. Ова е она што верувам дека е денешниот вистински патриотизам – напорно да се работи и да се носат тешки одлуки, сѐ за подобра иднина за нашите граѓани, подобри услови за младите да можат да ја градат својата иднина дома“, додал Ковачевски, информираат од СДСМ.

– Реклама –

Пронајдете не на следниве мрежи: