Не можете да доживеете оргазам? Експерт за интимни односи откри кои се најголемите проблеми на жените во кревет!

Британскиот експерт за интимни врски Трејси Кокс ги посочи двата најголеми проблеми кои жените ги имаат во кревет, а ги спречуваат целосно да уживаат, а сподели и совети кои ќе им помогнат да ги надминат.

Кокс истакнува дека првото нешто за кое жените треба да престанат да се грижат за време на интимниот чин е изгледот. Таа за „Дејли мејл“ зборуваше за големото истражување кое открило поврзаност помеѓу визијата за телото и задоволството од интимните односи.

Не можете да доживеете оргазам? Експерт за интимни односи откри кои се најголемите проблеми на жените во кревет!

Научниците открија дека една од десет жени доживува анксиозност поради опуштени гради, прекумерна тежина или несовршено тело. Ова, пак, негативно влијае на нејзината возбуда, желба, зачестеност на кулминација и сексуален однос.

Експертот нагласи дека ако жената се срами од своето тело и го смета за грдо, таа се спротивставува некој да ја гледа или да ја допира. Само прифаќањето себе си со сите ваши маани, еманципација и внатрешна слобода ќе го подобри квалитетот на вашиот интимен живот.

Кокс ги советувала жените почесто да имаат секс, повеќе да се занимаваат со љубовната игра, да не се плашат да преземат иницијатива и да му кажат на партнерот што сакаат и во што уживаат за време на секс.

Како друг заеднички проблем, Кокс ја наведе прекумерната вознемиреност на жените за кулминација. Сепак, според нејзиното мислење, кулминацијата за време на интимноста не е крајната цел, туку само „десерт на крајот од добрата вечера“.

Врвот се случува кога сме среќни, опуштени, на вистинското место и не чувствуваме никаков притисок. Ваквите идеални околности не се случуваат често, а сепак продолжуваме да се нервираме што не доживуваме експлозивни оргазми редовно.

Наместо сексот да биде чин сам по себе, Кокс вели дека е поважно да се ужива во задоволството од врската. Во исто време, доколку навистина сакате да дојдете до кулминација за време на „акцијата“, секогаш можете да користите вибратор како дел од љубовната игра, додаде експертот.

Пронајдете не на следниве мрежи: