ИРАНЦИТЕ ОТКРИВААТ ШТО ЌЕ НАПРАВААТ АКО ИЗРАЕЛ ВЛЕЗЕ во ГАЗА: Ако се случи ова, ЌЕ ГО НАПАДНАТ – еве што велат за Палестинците

Иранските вооружени сили нема да интервенираат доколку Израел започне копнена операција во Газа, туку само ако Тел Авив нападне иранска територија, „неговите интереси или граѓани“, соопшти постојаната мисија на Иран во ОН.

Иранците најавија дека „палестинскиот фронт на отпорот може да се одбрани“.

  • Иранските вооружени сили нема да бидат вклучени под услов израелскиот апартхејд да не се осмели да го нападне Иран, неговите интереси и граѓани. Фронтот на отпорот може да се одбрани – одговорија од постојаната мисија на Иран.
ИРАНЦИТЕ ОТКРИВААТ ШТО ЌЕ НАПРАВААТ АКО ИЗРАЕЛ ВЛЕЗЕ во ГАЗА: Ако се случи ова, ЌЕ ГО НАПАДНАТ – еве што велат за Палестинците

Утрото на 7 октомври, Израел беше подложен на ракетен напад од Појасот Газа. Покрај тоа, по масовните ракетни напади, борците на Хамас навлегоа во пограничните области во јужен Израел.

Како одговор, израелските одбранбени сили ја започнаа операцијата Железни мечеви против Хамас во Појасот Газа. Неколку дена по нападот, израелската армија ја презеде контролата врз сите населени места во близина на границата со Газа и почна да изведува воздушни напади врз цели во појасот.

Бројот на жртвите во Појасот Газа надмина 2 илјади луѓе, а бројот на загинатите израелски жители надмина илјада, неколку илјади Израелци и Палестинци се повредени. Според различни извори, Хамас можеби држи во заробеништво околу 150 Израелци.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.