ИХФ ги потврди шеширите пред жрепката за Сп во ракомет


ИХФ ги потврди шеширите пред жрепката за Сп во ракомет


Интернационалната ракометна федерација денеска го објави составот на шеширите за претстојната жрепка.

Македонија е дел од селекциите кои ќе бидат дел од престижниот мундијал, ја очекува жрепката од третиот шешир, а истата е закажана за 29. мај во Загреб.

Избраниците на Кире Лазаров нема да бидат во иста група со Катар, Полска, Аргентина, Бразил, Куба, Јапонија и Алжир, а шампионатот ќе се игра меѓу 14 јануари и 2. февруари, со што првпат кодомаќини ќе бидат три земји.

Натпреварите во Норвешка ќе се играат во Баерум, каде е закажано финалето, во Данска ќе се игра во Хернинг, додека Хрватите ќе бидат домаќини во Загреб, Пореч и Вараждин.

Пронајдете не на следниве мрежи: