Кина возврати, забранувајќи им на некои американски компании да тргуваат во земјата

Кинеското Министерство за трговија објави денеска дека ќе им забрани на некои американски компании увозни и извозни активности поврзани со Кина, вклучително и продажба на оружје на Тајван, и ќе им забрани да прават нови инвестиции во Кина.

Министерството го стави General Atomics Aeronautical Systems на својата листа на недоверливи ентитети бидејќи компанијата продавала оружје на Тајван, се вели во соопштението. Вклучена е и компанијата General Dynamics Land Systems.

Според државните медиуми, Boeing Defense, Space & Security е исто така на црната листа. На високите менаџери на сите три компании им е забранет влез во Кина, а ќе им бидат укинати работните дозволи, како и статусот на посетител и престој, а поврзаните барања што ги поднесуваат нема да бидат одобрени, се вели во соопштението на министерството, за кое известуваат од државната новинска агенција Ксинхуа.

Кина, исто така, започна антидампинг истрага против одредени производители на хемикалии од Европската унија, САД, Јапонија и Тајван, објави во неделата Министерството за трговија.

Предметните хемикалии се „кополимеризиран параформалдехид“, кој може „делумно да го замени бакарот, цинкот, калајот, олово и други метални материјали“ и се користат во автомобилски делови, електрични апарати и индустриски машини.

Експертите ги гледаат мерките на кинеската влада како реакција на последните случувања во трговскиот спор со Западот. Меѓу другото, минатата недела американскиот претседател Џо Бајден воведе специјални царини од 100 отсто за увоз на електрични автомобили од Кина.

Пронајдете не на следниве мрежи: