Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

„Јас би сакал пречката која што е на нашиот пат кон ЕУ да биде Холандија и нејзиното барање да се справиме со криминалот и корупцијата. Дури и Холандија да ни стави вето не би се бунтувал бидејќи има високо ниво на корупција и криминал во Македонија“, истакна Сашо Клековски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ на тв 24 одговарајќи на прашањето дали уставните измени се пречка за започнување на преговори со ЕУ.

Клековски посочи дека стравува и да се промени Уставот на Македонија, Бугарија можеби би имала нови и нови барања.

„Затоа јас сметам дека не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија“, рече тој.

„Во меѓувреме треба да се справиме со криминалот и корупцијата за да не добиеме вето од другите земји членки на ЕУ“, истакна Клековски.

Тој додаде дека секој граѓанин во државата посакува Македонија да стане членка на ЕУ.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.