Кои се раните симптоми на рак на крвта? Познатиот доктор откри: Овие 5 знаци укажуваат дека нешто не е во ред

Според статистичките податоци, ракот на крвта или леукемијата почесто ги погодува мажите и луѓето над 50 години, а поради „обични“ симптоми, кои може да укажуваат на многу други болести, некој може да го има со години, па дури и децении, без воопшто да знае за тоа.

Лекарите се согласуваат дека не постојат јасни сигнали кои телото ги испраќа за да нè предупреди за постоење на болест. Многу од овие симптоми на самиот почеток се погрешни и укажуваат, на пример, на грип. Затоа е потребно правилно да ги следиме сите промени во нашето тело, но и редовно да одиме на редовни превентивни прегледи.

Кои се овие симптоми и како навремено да се препознаат, откри д-р Војин Вуковиќ, интернист – хематолог и претседател на Српската Лимфом Група.

Доктор Вуковиќ истакнува дека, како и кај сите болести, важно е симптомите навреме да се забележат, бидејќи тоа води до рана дијагноза.

– Важно е да не ги игнорирате симптомите и навреме да се консултирате со лекар. А раната дијагноза овозможува порано започнување на терапијата. На овој начин обезбедуваме поголема шанса пациентот да биде успешно лекуван. Затоа, раното препознавање на симптомите и навременото лекување се клучни фактори во борбата против овие болести.

Некои од симптомите на кои пациентите треба да внимаваат поврзани со лимфопролиферативни болести како што се лимфоми или хронична лимфоцитна леукемија вклучуваат:

  1. Зголемено ноќно потење;
  2. Слабеење, повеќе од 10% од вкупната телесна тежина за шест месеци;
  3. Необјаснето висока телесна температура која трае подолго од две недели;
  4. Замор, слабост и омалаксаност кои не произлегуваат од други внатрешни болести;
  5. Зголемени лимфни жлезди во области како што се вратот, пазувите или препоните.

Навремениот третман игра клучна улога.

– Колку порано ја откриеме толку се поголеми шансите за излекување. Лимфомот е болест која може да се излечи, а пациентите можат да водат сосема нормален живот по успешно лекување.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.