Кремљ: Новогодишен прекин на огнот „не е на дневен ред“

„Не се добиени предлози од никого, нема таква тема на дневен ред“, рече портпаролот на Кремљ, Песков

Русија не доби никаков предлог за евентуален новогодишен прекин на огнот во Украина и затоа ова прашање не е на дневен ред, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Не се добиени предлози од никого, нема таква тема на дневен ред“, рече тој на брифинг со новинарите во Москва, како одговор на прашањето за таква можност.

Коментирајќи ги медиумските извештаи за можни испораки на американските системи за противракетна одбрана „Патриот“ во Украина, Песков рече: „Сè уште не би коментирал, бидејќи сето тоа се медиумски извештаи. Во денешно време, медиумските извештаи се неверодостојни, па ќе чекаме некои официјални информации.“

На прашањето дали ја дели визијата на заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, кој рече дека системите „Патриот“ ќе бидат „легитимна цел“, Песков одговори: „Дефинитивно.“

Осврнувајќи се на спогодбата во врска со Нагорно-Карабах, Песков рече дека се работи на организирање трилатерален состанок на рускиот, азербејџанскиот и ерменскиот лидер.

„Знаете дека е планиран неформален состанок на шефовите на државите на CIS (Комонвелтот на независни држави), на кој тројцата [лидери] ќе имаат можност да разговараат на маргините. Како ќе се развива понатаму е сè уште работа во прогрес“, рече тој.

Песков одби да прецизира какви било детали за одговорот на ограничувањето на руската цена на нафтата, воведено од ЕУ, велејќи дека наскоро ќе биде издаден претседателски декрет за ова прашање.

Во врска со тужбата на Литванија во Светската трговска организација за еднострано наметнување ограничување на транзитот од Русија до нејзиниот полуексклавен регион Калинград преку нејзината територија, Песков рече „Најпрво, тоа ќе мора внимателно да се одмери, да се разработи од гледна точка на адвокатите и правните експерти со цел на најдобар начин да се испланираат можните чекори.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.