Ле Пен и испрати порака на Мелони: Време е да се обединиме, не смееме да ја пропуштиме шансата

Француската крајнодесничарска политичарка Марин Ле Пен изјави дека би сакала поблиску да соработува со италијанската премиерка Џорџа Мелони, пишува агенцијата ДПА.

„Сега е моментот да се обединиме“, изјави Ле Пен за италијанскиот весник „Кориере дела сера“ на предизборниот митинг во северна Франција овој викенд.

Националниот митинг на Ле Пен се очекува да освои повеќе гласови од партијата на францускиот претседател Емануел Макрон на изборите за Европскиот парламент за нешто помалку од две недели, дел од поширокиот бран на раст на екстремната десница во неколку земји од ЕУ.

„Ако бидеме успешни, можеме да станеме втората по големина група во Европскиот парламент. Мислам дека таквата можност не треба да се пропушти“, рече Ле Пен. Таа додаде дека се согласува со Мелони за клучните прашања. Алијансата „би била од голема помош“, истакна Ле Пен.

Партиите на двете политичарки во моментов се членови на различни групи претставници во Европскиот парламент. Националниот собир е дел од Идентитет и демократија (ИД), а Браќата на Италија на италијанската премиерка во Европските конзервативци и реформисти (ЕЦР).

Неодамна имаше превирања во ИД поради АфД. Максимилијан Крах, носител на листата на таа партија на европските избори, рече дека не биле сите членови на СС, нацистичката паравојска, криминалци.

Националниот собир, кој сака да ја исфрли својата антисемитска репутација, се огради од Крах, а АфД беше исфрлена од ИД поради неговата изјава. Набљудувачите веруваат дека Ле Пен сака да се зближи со Мелони и нејзината партија за да создаде нови сојузи на европско ниво по расколот во ИД.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.