ЛИМОН ЗА СОВРШЕНА ЛИНИЈА! Еве како да го користите правилно!

Лимонот е ефикасен во отстранување на вишокот килограми и несакани наслаги на маснотии. Содржи големи количини на витамини, исто како и другите агруми, како портокалите или грејпфрутите.

Витамин Ц од лимон успешно спречува појава на грип, настинка, го зајакнува имунитетот и со тоа организмот полесно се бори против штетните вируси и бактерии.
Го намалува нивото на инсулин во крвта и со тоа нè штити од дијабетес и висок холестерол.
Големи количини на антиоксиданти кои се наоѓаат во лимонот и неговиот сок помагаат при распаѓање и исфрлање на вишокот течности од телото. 

Со оваа течност излегуваат негативни и штетни состојки, како и бактерии кои телото не е во можност да ги вари.
Пијте чаша вода измешана со свеж сок од лимон еднаш дневно. Тоа ќе биде вистинска енергетска бомба, полна со енергија и хранливи материи. 

Во никој случај не пијте сок од лимон сам затоа што нивото на киселост е превисоко што може да го оштети ѕидот на грлото и фаринксот. Исцеден лимон можете да ставите во салати.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.