Напад со нож во основно училиште – Хорор во Кина! Жена влета со пиштол, има мртви и повредени, се појави страшно видео

Кинеската полиција соопшти дека сите луѓе се убиени, а десет лица се повредени во напад со нож во основно училиште во јужната провинција Џиангкси.Би-би-си наведува дека засега не е познато дали меѓу жртвите има и деца.Нападот се случил околу пладне по локално време во градот Гуиси.Полицијата соопшти дека нападот го извршила 45-годишна жена која со нож ги колела.– Таа е ставена под контрола – соопшти полицијата.Британскиот медиумски сервис наведува дека не е познато зошто цел на нападот било основно училиште во кое учат деца на возраст од шест до 12 години во Кина.Се потсетува дека во таа земја неодамна е забележана серија напади со нож.Во мај минатата година, се вели дека еден маж извршил напад во кој две лица беа избодени, а 21 ранет во болница во јужната провинција Јунан.Во август минатата година две лица загинаа, а седум беа повредени кога ментално болен човек со нож нападна луѓе во станбена зона во Јунан.Во јули 2023 година, шест лица, меѓу кои три деца, беа избодени до смрт во градинка во провинцијата Гуангдонг во североисточна Кина.На социјалните мрежи се појави наводна снимка од последниот напад во Гуиси.
pic.twitter.com/5LGVOu5s9L— Pluton (@Pluton45873221) May 20, 2024
Неговата автентичност не е официјално потврдена.

Пронајдете не на следниве мрежи: