Нашето тело акумулира стрес: каде најчесто се крие и како да го препознаете

Современиот начин на живот и времето во кое живееме ни носат голем стрес со кој често не знаеме како да се справиме

Честопати физичките здравствени проблеми можат да бидат предизвикани од некој психолошки проблем. Некои од истражувањата покажаа дека стресот може да се акумулира на некои места во телото.

Вратот и рамената

Вратот и рамената многу страдаат од стрес. Може да почувствувате притисок и напнатост во мускулите на вратот и рамото. Кога сме под стрес, несвесно ги ротираме рацете и во оваа положба ги истегнуваме мускулите, што доведува до болка на овие делови од телото.

Сакате да сте информирани со текстови за вашето ЗДРАВЈЕ, тогаш следете го претходниот линк. Имаме околу 8000 текстови за вас на таа тема

ГЛАВА

Кога сме под стрес, често имаме главоболки или мигрена. 

Ова е последица на хемикалиите кои се излачуваат во нашето тело за време на стресот, додека тие влијаат на нервите и крвните садови во мозокот, што резултира со главоболки.

Стомакот

Мојот стомак има брз одговор на нашата ментална состојба. Стресот не влијае само на работата на внатрешните органи, туку и на составот на микробите во нашиот стомак. Стресот може да влијае и на желудникот, кој почнува да лачи повеќе киселина за варење, што предизвикува металоиди.

Долниот дел на грбот

Болката во грбот е обично главоболка. Кога сме под стрес, имаме тенденција да ја менуваме нашата рутина, однесување, одење, начинот на кој спиеме, како седиме и сите овие промени влијаат на нашите мускули.

Вилиците

Дали некогаш ви било кажано дека ги мелете забите? Големи се шансите крцкањето на забите да е резултат на стрес, бидејќи вашите мускули се многу напнати и поради стрес се појавува оваа несакана акција.

Пилинг

Зошто мозолчињата секогаш се појавуваат на исто место? Кога поради стресот се ослободуваат повеќе хормони на стрес, нашата кожа станува почувствителна, па затоа станува помрсна бидејќи клетките се здебелени. Затоа имаме повеќе акни, митесери, треска или нешто друго.

Панкреас

При хроничен стрес, нашиот панкреас може да почне да произведува повеќе инсулин отколку што е потребно, што може да ги оштети нашите артерии и да доведе до зголемување на телесната тежина и ризик од дијабетес.

Зглобови, коски и мускули

Научниците ја покажаа врската помеѓу депресијата и целото тело. Ако се сомневате дека страдате од депресија, побарајте помош од лекар што е можно поскоро.

Срце

Стресот од емоционалните повреди го зголемува крвниот притисок, па затоа влијае и на нашето срце. Многу срцеви заболувања се поврзани со стресот, затоа размислете за вашето срце.

Имунолошкиот систем

Имунолошкиот систем се бори против вируси и бактерии. Кога сме под стрес, нашето тело ослободува хемикалии кои ја намалуваат силата на имунолошкиот систем.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.