НОВ НАПАД ВО УЧИЛИШТЕ! Момче (12) удрило наставничка во училишниот ходник, па избегало

Детето е однесено на лекување.

Момче (12), ученик во Основното училиште „Кнез Иво од Шемберије“ во Бјелина, вчера фрлило камен кон наставник во училиштето, по што побегнал.

Според АТВ, инцидентот се случил во ходникот на училиштето.

– На 25 октомври во 17.21 часот во ОУ Бијелина од наставниот кадар на основното училиште во Бијелина е пријавено дека малолетно машко лице со камен ја удрило наставничката во ходникот на основното училиште во Бијелина. и побегнал во непознат правец – изјави Стјепан Терзиќ, началник на полициската управа во Бијелина.

Тој рече дека за се е информиран и обвинителот на Окружното јавно обвинителство во Бијелина , под чиј надзор и со чија координација се преземени понатамошни мерки и дејствија.

– На повредениот наставник му е укажана лекарска помош, при што дежурниот лекар не се изјасни за степенот на повредите – рече Терзиќ и додаде дека е констатирано дека се работи за малолетно лице родено 2011 година, ученик во основно училиште.

– Понатамошни мерки и дејствија се преземаат под надзор на ОЈТ во Бјелина, а момчето е упатено од медицинскиот центар во Бијелина на понатамошно лекување во Бањалук – објасни Терзиќ.

Од полицијата во овој момент не можат да соопштат детали за причината за инцидентот, а натамошната работа е во тек.

АТВ неофицијално дознава дека момчето претходно се однесувало проблематично. Наводно, како што пишува АТВ, некои деца од класот на момчето тврдат дека тоа утрото им пратил двосмислена порака, која изгледала како проштална порака, па биле загрижени што ќе прави.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.