ОКОЛУ ТАЈВАН 21 КИНЕСКИ ВОЕН АВИОН, ПОЛОВИНА ВЛЕГОЛ ВО ЗОНА НА ВОЗДУШЕН дострел: Аларм на островот што Пекинг го смета за своја територија

Војската на Тајван забележала 21 кинески воен авион и 15 бродови околу островот во последните 24 часа, соопштија утринава властите во Тајпеј.Се вели дека десет кинески авиони влегле во зоната за идентификација на воздушната одбрана (АДИД) на Тајван.Во четвртокот и петокот, Кина спроведе воени маневри околу Тајван , протестирајќи против говорот на новиот тајвански претседател Лаи Чинг-тео, познат и како Вилијам Лаи, кој тој го смета за сепаратистички.Тајван ги осуди новите воени маневри на Кина околу островот кои започнаа неколку дена по инаугурацијата на претседателот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.