Русите имаат голем проблем. Тие признаа: „Ситуацијата е тешка“

Напредокот во некои области на регионот Доњецк во Украина е тежок, но повеќе од половина од територијата е под руска контрола.

Ова денеска го изјави лидерот на проруската администрација Денис Пушулин, пренесува Ројтерс.

„Ослободена е нешто повеќе од 50 отсто од територијата на Доњецката Народна Република (ДНР)“, изјави Пушулин за руската новинска агенција РИА.

„Ситуацијата е сè уште тешка, непријателот се обидува да изврши контранапад, но нашите единици во моментот ги држат сите позиции. Не е можно да се постигне напредок во секое време“, рече Пушилин, пренесе РИА.

Пушилин најави дека ситуацијата долж линијата за контакт Лиман, на северот од регионот исто така е тешка.

Самопрогласената ДНР е еден од четирите региони во Украина анектирани од Русија во септември, по референдумот што Киев и неговите сојузници го нарекоа „лажен“ и „изведен под принуда“.

Жестоките борби во регионот во последните недели оставија неизвесност за тоа кои делови од Доњецк се под руска и украинска контрола, а Ројтерс вели дека не може независно да ги потврди информациите дадени од проруски функционер.

Москва тврди дека постепено напредува на своите позиции, а Министерството за одбрана во понеделникот објави дека 30 украински војници биле убиени во офанзивата на руските сили еден ден претходно.

Украина го ослободи овој град неколку часа откако рускиот претседател Владимир Путин ја објави анексијата на ДНР во септември.

Руското континуирано гранатирање на линијата на фронтот во Доњецк целосно го уништи градот Бахмут и сериозно го оштети градот Авдијевка, кој се наоѓа во централниот дел на регионот, изјави во петокот украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Во понеделникот, Генералштабот на украинските вооружени сили објави дека Русија продолжува да ги концентрира своите сили и дека се обидува да напредува и да ги заземе двата града.
Британското Министерство за одбрана во својот извештај соопшти дека Русија сè уште има намера да напредува подлабоко во Доњецк, но разузнавачите фрлаат сомнеж во нејзината способност да го стори тоа во следните неколку месеци, наведува Ројтерс.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.